Glas Javnosti

DECI NIJE MESTO U KREVETU SA RODITELJIMA: Evo u kom uzrastu treba da ih iselite

Porodica
Autor: Glas javnosti

Kada dete ne može da spava, mnogi roditelji se odlučuju za praksu deljenja kreveta kako bi im pružili osećaj bliskosti.

Međutim, mišljenja o ovoj praksi su podeljena, a indijski zdravstveni guru Miki Mehta tvrdi da je ova bliska veza između roditelja i deteta neophodna za pravilan razvoj. Ipak, stručnjaci iznose različite perspektive.


Mehta ističe da je zajedničko spavanje korisno do sedme godine detetovog života, tvrdeći da tada dečji neuroni ogledala aktivno rade, čak i tokom sna. Neuroni ogledala su ključni za razumevanje komunikacije, ali trenutno nema naučnih dokaza koji podržavaju tvrdnje da deca uče podsvesno tokom spavanja.

Uprkos tvrdnjama o koristima, pedijatar Mona Amin iznosi drugačije gledište. Ona naglašava da deca ne moraju spavati sa roditeljima sedam godina da bi osećala povezanost. Amin čak opovrgava Mehtine tvrdnje o uzrocima noćnog mokrenja, ističući da je to često rezultat nezrelosti bešike, a ne anksioznosti.


Takođe, treba uzeti u obzir zdravstvene rizike zajedničkog spavanja. Praksa deljenja kreveta sa bebom povezana je sa iznenadnim slučajevima gušenja i davljenja, što može predstavljati ozbiljnu opasnost po život deteta. Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u SAD-u, 905 beba umrlo je od "slučajnog gušenja i davljenja u krevetu" u 2020. godini.

Dakle, dok pojedini zagovornici podržavaju zajedničko spavanje iz različitih razloga, stručnjaci upozoravaju na potrebu pažljivog razmatranja svih aspekata kako bi se donela informisana odluka o ovoj praksi.


Glas javnosti

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR