Prepoznatljivu kompoziciju posvetio je prvoj pobedi srpske vojske, koja je na Ceru do nogu potukla neuporedivo nadmoćniju austrougarsku armadu.
Docnije, na Solunskom frontu, kao i u vreme turneje srpske vojne muzike po Francuskoj, na kojoj je i Đorđević učestvovao, "Marš na Drinu" je dostigao takvu popularnost da su ga interpretirali i orkestri savezničkih armija.
Kad je Ivo Andrić dobio Nobelovu nagradu, švedskim i drugim skandinavskim izdavačima, zainteresovanim i za druga umetnička dela našeg podneblja, ova kompozicija Biničkog činila se povezanom sa Andrićevim romanom "Na Drini ćuprija". Gramofonske ploče sa "Maršom na Drinu" postale su istinski bestseleri. To umetničko delo izvođeno je u raznim aranžmanima i obradama.
Tekst glasi:
"U boj krenite junaci svi Kren’te i ne žal’te život svoj
Cer da čuje tvoj,
Cer nek vidi boj
A reka Drina slavu, hrabrost I junačku ruku srpskog sina. Poj, poj, Drino, vodo hladna ti Pamti priče kad su padali Pamti hrabri stroj koji je
Pun ognja, sile, snage proterao Tuđina sa reke naše drage.
Poj, poj Drino, pričaj rodu mi Kako smo se hrabro borili Pevao je stroj, vojev’o se boj kraj hladne vode Krv je tekla krv se lila Drinom zbog slobode."
Devedesetih godina, kad je birana himna Srbije, u najužem izboru bio je "Marš na Drinu".
"Marš na Drinu", sem kao originalni sastav za vojni orkestar, našao se na repertoaru "Smaka", "Lajbaha", "Šedouza", Džonija Štulića... Tako je i u Srbiji naglo poraslo interesovanje za ovu koračnicu.
- "Marš na Drinu" postao je toliko popularan da je po njemu nazvan čuveni film Žike Mitrovića posvećen pobedi srpske vojske u Cerskoj bici.
15 min