Planirana saradnja biće realizovana u okviru Palate nauke u Beogradu i usmerena na razvoj i unapređenje sistema obrazovanja i vaspitanja, posebno u oblasti predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja.
Uključivaće i podršku u organizaciji kampova za učenike osnovnih i srednjih škola u Palati nauke, ekskurzijske posete, nastavne, vannastavne i druge obrazovne aktivnosti.
U oblasti visokog obrazovanja saradnja će doprineti stvaranju uslova za razvoj istraživačkih centara na fakultetima u Srbiji.
"Verujem da će Palata nauke inspirisati mnoge da krenu putem nauke i otkriju svoje talente i da se afirmišu mnogi mladi naučnici koji će svojim znanjima menjati svet, kao što su to činili Tesla, Milanković, Pupin. Učenici osnovnih i srednjih škola imaće mogućnost da prisustvuju različitim kampovima i programima koji će doprineti razvoju njihovih talenata, ali i unaprediti obrazovno-vaspitni proces, kao i vannastavne aktivnosti", rekla je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Dodala je da će i saradnja sa visokoškolskim ustanovama dodatno osnažiti mlade istraživače stvarajući prostor za buduće generacije koje će oblikovati domaću naučnu scenu.
"Želja nam je da potpisivanjem ovog sporazuma nova znanja približimo učenicima i studentima svih obrazovnih ustanova u Srbiji. Svi školski uzrasti će u Palati nauke imati mogućnost da otkriju istraživača u sebi kroz brojne zanimljive i interaktivne eksponate, ali i razgovore sa istraživačima i otkrivanju kako izgleda rad u pravim, savremenim istraživačkim centrima", rekao je Nemanja Đorđević, upravitelj Zadužbine Miodraga Kostića
Kako je istakao, saradnja sa Ministarstvom prosvete će pružiti snažnu podršku razvoju obrazovnih programa u Srbiji i svim ljudima, a posebno novim generacijama, omogućiti da razumeju naučni metod otkrivanja i zaključivanja o svetu i kako takva znanja mogu da iskoriste u bilo kojoj oblasti kojom planiraju da se bave.
U Palati nauke biće organizovani događaji od značaja za promociju obrazovanja i nauke, a u tom prostoru, pored više od 30 interaktivnih eksponata, nalaziće se i 19 istraživačkih centara kojima će rukovoditi profesori Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
U okviru Sajma obrazovanja ekskluzivno je predstavljena i oprema za rad koja će se koristiti u Centru za 3D zvuk i Centru za multimodalno biomedicinsko inženjerstvo.
Miloš Bjelić, docent na Katedri za telekomunikacije, predstavio je platformu za merenje usmerenosti zvučnih izvora i binauralni koncept za doživljaj 3D zvuka, a ta tehnika često se koristi u virtuelnoj stvarnosti, filmovima i audio turama.
Milica Janković, vanredni profesor na Katedri za signale i sisteme koja rukovodi Centrom za multimodalno biomedicinsko inženjerstvo, prikazala je postavljanje 32-kanalnog sistema za površinsko snimanje moždanih signala, dok su svi posetioci imali mogućnost da isprobaju pametne slušalice za snimanje moždanih signala, navodi se u saopštenju Zadužbine Miodrag Kostić
Glas javnosti /B04S