Glas Javnosti

APEL SRPSKE AKADEMIJE NAUKA: Nema nam spasa ako država dozvoli da se zbog stranaca ugasi nacionalni zavod za udžbenike!

Obrazovanje
Autor: Glas javnosti

Izdavaštvo školskih knjiga je izvan državne kontrole, što je neprihvatljivo za bilo koju pravno uređenu, slobodnu i nezavisnu državu i da bi se očuvalo dostojno mesto Zavoda za udžbenike, kao ustanove od posebnog nacionalnog značaja, mora se hitno doneti novi Zakon o udžbenicima, navodi se u saopštenju Srpske akademije nauka i umetnosti, koji je odmah ocenjen kao poslednji apel nadležnima i javnosti zbog katastrofalnog uticaja stranaca na naše obrazovanje.

Ovaj dramatičan apel javnosti potpisuje Odeljenje istorijskih nauka Srpske akademije nauka i umetnosti u kome direktno naglašavaju da je nacionalni Zavod za udžbenike na samom rubu propasti i ako, i dalje, dozvolimo da udžbenike od ključnog značaja za obrazovanje i vaspitanje, kao i očuvanje nacionalne svesti bude prepušteno jednoj stranoj državi, kao što je sada slučaj. Smatraju da nema kompromisa u ozbiljnim i nezavisnim državama sem da se programima  srpskog jezika, likovne i muzičke kulture, kao i istorije i geografije, isključivo bavi domaći  izdavač. Između ovih ocena u ovom apelu SANU se i navodi:

“Suvišno je naglašavati da je Zavod, od svog osnivanja 1957. godine, objavljivanjem oko 400 miliona primeraka udžbenika za sve nivoe obrazovanja, priručnika, monografija, leksikografskih izdanja, sabranih i izabranih dela vodećih imena naše i svetske nauke, književnosti i umetnosti – dao nemerljiv doprinos nacionalnoj kulturi u najširem smislu toga pojma. Među njima su i sabrana i izabrana dela mnogih velikana naše nauke i kulture, kao što su Nikola Tesla, Mihajlo Pupin, Stojan Novaković, Jovan Cvijić, Stevan Mokranjac, Bogdan i Pavle Popović, Aleksandar Belić, Miloš Đurić i drugi. Time se Zavod za udžbenike nesumnjivo svrstao u ustanove od nacionalnog značaja.

Uprkos tome, važeći Zakon o udžbenicima liberalizovao je njihovo izdavanje s obrazloženjem da će se time, zbog konkurencije, poboljšati kvalitet udžbenika, da će država od svih izdavača ubirati veći porez no što ga plaća Zavod. Ta očekivanja nisu se ostvarila. U izdavačkoj delatnosti privatnih izdavača udžbenika, a njih ima više desetina i mahom su u rukama stranaca, nema prave kontrole ni u oblasti tiraža, niti u oblasti prodaje, a upitan je i kvalitet provere sadržaja udžbenika. 

Način izbora udžbenika uzrokovao je pojavu korupcije i krši Zakon o monopolu. Na slobodnom tržištu izdavači udžbenika nisu ravnopravni, jer je Zavod za udžbenike jedini obavezan da štampa niskotiražna izdanja, raspisuje tendere i sl. To se ne čini ni u državama  iz kojih su strani izdavači došli u našu zemlju. Da bi se očuvalo dostojno mesto Zavoda u srpskoj prosveti i kulturi i omogućio dalji uspešan rad ove ustanove, izložene pogrešno shvaćenom i u praksi još pogrešnije organizovanom tržištu udžbenika, apelujemo na sve odgovorne političke činioce u našoj zemlji da se o Zavodu,  kao ustanovi od posebnog značaja za državu, i o udžbenicima donese novi zakon sličan onom koji je bio na snazi od 1973. do 1993. godine”, navodi se u apelu Odeljenje istorijskih nauka SANU, koji je podržao i Izvršni odbor naša najviše naučne institucije.

Na ovaj apel “najvećih mudrih glava” oglasio se i dr Milorad Marjanović, v. d. direktora Zavoda za udžbenike, koji potvrđuje da je posledica njihovih teškoća upravo nerazumno izvršena  liberalizacija tržišta udžbenika i prodora privatnih, pa i stranih izdavača, iza kojih stoje interesi koji nisu u skladu sa načelima obrazovne, naučne i kulturne politike našeg društva. Situacija se, očigledno, više ne može odlagati, pa se od njega može saznati da su, puni vere i nade, novom ministru prosvete pre nekoliko dana , on i predsednik Nadzornog odbora, uputili , kako veli, “argumentovano pismo kojim tražimo da država snažnije zaštiti javni interes u oblasti izdavaštva udžbeničke literature”.

Odgovor novog ministra prosvete, Branka Ružića, se tako znatiželjno očekuje, ali u dobro obaveštenim izvorima se može saznati da i ako ga bude ne treba ni previše biti optimističan. Te svoje tvrdnje temelje,pre svega, na prevelikom delu kolača, od čak 70% udela u oko 100 miliona  evra godišnje sa srpskog tržišta udžbenika, koga se sigurno neće lako odreći novi monopolista  nemačka firma “Klet” sa nekoliko partnerskih izdavača. 

Podsećanja radi, urušavanje našeg nacionalnog Zavoda za udžbenike, prema mišljenju stručne javnosti, pod parolom ukidanja monopola u izdavanju udžbenika, započeto je 2009. godine zakonskim rešenjima u vreme kad je Ministarstvo prosvete vodio SPS kadar, Žarko Obradović, da bi dobedavni ministar, Mladen Šarčević,to samo finalno “zakucao”. Tako se od izbegavanja monopola državnog izdavača došlo do uspostavljanja istog takvog samo sada kod stranaca koje predvodi nemačka kompanija “Klet”, sa takođe njihovom “Freskom” i hrvatskim “Novim logosom”, i još ponekima.

Zato pesimisti u ovom slučaju deluju realnije, ali i ovaj dramatični apel SANU i nada u bolje dane čelnika Zavoda za udžbenike su, ipak, prirodniji veri u obrazovanje koje nas je održalo i  oplemenilo u vekovima iza nas.

(Glas javnosti)

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR