Glas Javnosti

MOŽE LI SE ZATRUDNETI TOKOM MENSTRUACIJE? Srpski GINEKOLOG odgovorio na sva bitna pitanja - najbolja POZA za začeće, oralni, analni odnos, zaraze...

Ljubav
Autor: Glas javnosti

Može li se zatrudneti od seksa tokom menstruacije? Postoje li poze koje povećavaju šansu za začeće? Da li je rizik ako dečka oralno zadovoljavate posle analnog seksa?

Može li se zatrudneti od seksa tokom menstruacije? Postoje li poze koje povećavaju šansu za začeće? Da li je rizik ako dečka oralno zadovoljavate posle analnog seksa? Na ta i druga škakljiva pitanja koja mnoge žene ne smeju da postave ginekologu odgovara prim. dr Ivan Bojović, specijalista ginekologije i akušerstva.


Seks tokom menstruacije – da ili ne?
„Seksualna aktivnost tokom menstruacije se u nekim kulturama smatra tabuom. Pošto žene sa ciklusima imaju menstruaciju oko četvrtine meseca, izbegavanje seksa tokom menstruacije često zahteva pregovore ili nelagodnost u partnerskim odnosima. Zašto postoje ovi tabui? Većina je zasnovana na arhaičnim idejama – nema ničeg ‚prljavog‘ ili opasnog u vezi sa menstrualnom krvi“, kaže doktor Bojović.

Sve dok su partneri zadovoljni situacijom, nema razloga da izbegavate seks tokom menstruacije, poručuje on.

„Ako ne želite da imate seksualne aktivnosti tokom menstruacije – ili ikada – to je takođe sasvim u redu. Masturbacija tokom menstruacije je uvek opcija i ima slične prednosti kao i seks.“

Može li se zatrudneti od seksa tokom menstruacije?
Mnogi se pitaju da li je seks pre, tokom ili odmah nakon menstruacije siguran, što se tiče trudnoće.

„Prema Američkom koledžu akušera i ginekologa (ACOG), većina žena ima 28-dnevni menstrualni ciklus. Ovaj ciklus traje od prvog dana menstrualnog krvarenja do dana pre početka krvarenja sledećeg meseca. Dužina ciklusa varira od osobe do osobe, ali obično traje između 26-32 dana, a 28 dana u proseku. Najplodnije vreme menstrualnog ciklusa je između 8. i 19. dana. Nakon ovulacije jajna ćelija može ostati živa u jajovodu žene 24 sata. Spermatozoidi mogu da žive tri do pet dana nakon ejakulacije u telo. Promene u redovnosti menstruacije mogu da otežaju precizno određivanje dana kada je žena najplodnija. Na regularnost menstruacije mogu uticati dojenje ili trudnoća, poremećaji u ishrani, gubitak težine ili ekstremne vežbe, sindrom policističnih jajnika, prerano otkazivanje jajnika, inflamatorna bolest karlice, fibroidi materice, endometrioza. Zbog ovih fluktuacija žena teoretski može da zatrudni u bilo kom trenutku.“

Glas javnosti /arhiva
foto: Glas javnosti/prva.rs


Da li je rizik ako dečka oralno zadovoljavate posle analnog seksa?
Ako volite analnu stimulaciju sa drugom osobom, samo zapamtite da ima slične rizike od polno prenosivih bolesti kao oralni seks ili vaginalni odnos, kaže naš sagovornik. Dakle, rizik od infekcije postoji kada imate oralni, analni ili vaginalni seks, ili bilo koji oblik genitalnog kontakta koža na kožu.

„Rektalne bakterije mogu povećati rizik od infekcije. Operite penis ili promenite kondome pre nego što pređete sa analnog na oralni ili vaginalni seks. A i menstrualna krv može promeniti pH vagine i tako povećati rizik od zaraze ukoliko je partner zaražen nekom seksualno prenosivom infekcijom.“

Doktor Bojović kaže da postoje dve vrste infekcija koje se mogu javiti usled seksualne aktivnosti: seksualno prenosive infekcije (SPI) i problemi izazvani promenama u normalnoj vaginalnoj flori, kao što su gljivične infekcije i bakterijska vaginoza (BV).

„Gljivične infekcije se mogu javiti i bez seksualne aktivnosti. Neke osobe imaju veći rizik da dobiju gljivičnu infekciju zbog hormonalnih promena tokom menstruacije. Seksualnim odnosom se može širiti gljivična infekcija, uzrokujući upalu penisa – balanitis. S druge strane, polno prenosive infekcije uključuju hlamidiju i mikoplazmu, polne bradavice, gonoreju, hepatitis B, herpes, HIV, humani papiloma virus (HPV), molluscum contagiosum, sifilis, trihomonijazu, šugu i stidne vaške.“

Jedini način da se zaštitite od polno prenosivih infekcija je korišćenje metoda barijere kao što su kondomi.

„Zaštitne mere ne garantuju da se osoba neće zaraziti, ali mogu značajno smanjiti rizik kada se pravilno koriste. Korišćenjem različitih metoda kontracepcije, uključujući kondom, sprečićete neželjenu trudnoću, koja je moguća i prilikom odnosa tokom menstruacije.“
Glas javnosti /arhiva
foto: Glas javnosti

Da li neprijatan miris tokom odnosa sugeriše na neke bakterije, infekcije i kada treba da se poseti lekar?
„Svaka situacija u kojoj postoji promena u količini, boji ili mirisu vaginalnog sekreta zahteva ginekološki pregled pacijentkinje i odgovarajuću laboratorijsku obradu. Najčešće postoji takozvani miris pokvarene ribe, koji ukazuje na bakterijsku vaginozu. Bakterijska vaginoza (BV) ili nespecifični vaginitis je vaginalna infekcija izazvana prekomernim rastom bakterija koje normalno žive na vaginalnoj sluznici. Za razliku od drugih infekcija, BV nije izazvana spoljašnjim uzročnicima, nego do nje dolazi kada se poremeti sastav normalne vaginalne flore – mikrobiote. To je najčešći uzrok pojave pojačanog sekreta i poseta ginekolozima kod žena u reproduktivnom periodu. BV nastaje kada se smanji broj laktobacila i počne prekomerno razmnožavanje ostalih bakterija. Bakterijska vagionoza nije zarazna bolest, ali seksualna aktivnost povećava rizik za njen nastanak. U velikom broju slučajeva bakterijske vaginoze nisu opasne, ali uzrokuju neprijatne simptome i remete kvalitet života kod žena.“

Postoje li poze koje povećavaju šansu za začeće?
Jedno od pitanja koja sebi postavljaju oni koji planiraju bebu je postoje li poze u seksu uz koje će to lakše ostvariti. Doktor Bojović priča ima li istine u tome.

„Kada govorimo o pozama u kojima se ‚lakše‘ ostaje u drugom stanju, do sada nije potvrđena nijedna poza kao pouzdana u tom smislu. Jedino što se preporučuje je da nakon seksualnog odnosa žena ostane da leži još neko vreme.“

Koliko treba da prođe vremena od porođaja do seksa?
Nakon što se beba rodi, mnogi parovi imaju i pitanje posle koliko vremena mogu da imaju seks.

„Iako ne postoji potreban period čekanja pre nego što možete ponovo da imate seks, mnogi ginekolozi preporučuju da sačekate sa seksom četiri do šest nedelja nakon porođaja, bez obzira na način porođaja (vaginalni ili carski rez). Rizik od komplikacija nakon porođaja je najveći tokom prve dve nedelje nakon porođaja, ali čekanje će dati vašem telu vremena da se oporavi. Pored posleporođajnog iscedka i zarastanja akušerskih povreda, možete osetiti umor, suvoću vagine, bol i slabu seksualnu želju – libido (zbog pada nivoa estrogena na normalne vrednosti).“

Glas javnosti /arhiva
foto: Glas javnosti

Tu je i pitanje hoće li seks posle porođaja boleti.

„Hormonske promene mogu učiniti vašu vaginu suvom i nežnom, posebno ako dojite. Možda ćete osetiti bol tokom seksa na mestu epiziotomije ili drugih akušerskih povreda (rascepi vagine, perineuma…). Da biste ublažili nelagodnost tokom seksa, prethodno preduzmite korake za ublažavanje bolova, kao što je pražnjenje bešike, toplo kupanje ili uzimanje leka protiv bolova koji se može kupiti bez recepta. Ako nakon toga osetite peckanje, nanesite led umotan u mali peškir na to područje. Koristite lubrikant jer može biti od pomoći ako osetite suvoću vagine. Razgovarajte o alternativama vaginalnog odnosa, kao što su masaža, oralni seks ili međusobna masturbacija. Recite svom partneru šta vam je prijatno – a šta ne. Odvojte vreme za seks kada niste previše umorni ili uznemireni. Ako seks i dalje bude bolan, konsultujte se sa svojim lekarom.“

Naš sagovornik ističe i da trudnoća i vaginalni porođaj mogu istegnuti ili povrediti mišiće karličnog dna koji podržavaju matericu, bešiku, tanko crevo i rektum.

„Da biste tonirali mišiće karličnog dna, isprobajte Kegelove vežbe. Da biste ih pravilno uradili, zamislite da sedite na mermeru i zategnite mišiće karlice kao da podižete mermer. Probajte tri sekunde odjednom, a zatim se opustite brojeći do tri. Radite tako da vežbu ponovite 10 do 15 puta zaredom, najmanje tri puta dnevno.“

Pixabay
foto: Glas javnosti

A šta je sa kontracepcijom tokom seksa posle porođaja?

„Seks nakon trudnoće zahteva pouzdan metod kontrole rađanja – kontracepcije. Ako je prošlo manje od šest meseci nakon porođaja, isključivo dojite i niste ponovo dobili menstruaciju, dojenje bi moglo da bude dobar, ali ne i siguran način zaštite od trudnoće. Međutim, istraživanja sugerišu da se kao sredstvo kontracepcije koristi kondom ili aplikacija spirale, dok žene koje ne doje mogu započeti i sa kontraceptivnim pilulama. Da bi se smanjio rizik od komplikacija u narednoj trudnoći i drugih zdravstvenih problema, ograničena istraživanja predlažu da sačekate najmanje 12 do 18 meseci pre nego što ponovo ostanete u drugom stanju.“

U svemu je vrlo moguće da ženi tada jednostavno nije do seksa.

„Intimnost je mnogo više od seksa, posebno kada se prilagođavate životu sa novom bebom. Ako se ne osećate seksi ili se plašite da će seks povrediti, razgovarajte sa svojim partnerom. Dok ne budete spremni za seks, održavajte intimnost na druge načine. Provedite vreme zajedno bez bebe, čak i ako je to samo nekoliko minuta ujutru i nakon što beba ode na spavanje. Ako se i dalje borite, budite oprezni zbog znakova i simptoma postporođajne depresije — kao što su jake promene raspoloženja, gubitak apetita, ogroman umor i nedostatak radosti u životu. Ako mislite da imate postporođajnu depresiju, obratite se svom lekaru. Pravovremeni tretman može ubrzati oporavak. Zapamtite, dobra briga o sebi može mnogo doprineti održavanju strasti.“

U kojoj meri je prihvatljivo krvariti posle grubljeg seksa?
Kod izvesnog broja žena nakon seksualnih odnosa se mogu javiti krvarenja.

„Nekada krvarenje može biti posledica suvoće vagine, nesklada u dimenzijama vagine i penisa, grubljeg seksa, ali nekada i znak patologije genitalnog trakta (kontaktna krvarenja sa grlića). Ukoliko je krvarenje nakon odnosa oskudno i ubrzo prestane, ne zahteva ginekološki pregled, ali ukoliko je obilno, traje ili se ponavlja, potrebno je da se pacijentkinja obrati ginekologu za pregled. Sva krvarenja koja se prilikom seksualnih odnosa dese u trudnoći zahtevaju da se pacijentkinja odmah javi na pregled.“

Kako se pravilno klistirati?
Što se ove dileme tiče, doktor Bojović kaže da je najbolje ništa ne raditi na svoju ruku.

„To ne treba da obavljate sami i bez kontrole zbog mogućnosti povreda, narušavanja crevne flore, čak i padanja u nesvest i povreda.“
Pixabay
foto: Glas javnosti

Da li treba posle svakog novog partnera sa kojim ne koristite zaštitu da idete kod ginekologa?
„Veoma je važno da se koriste sredstva zaštite od seksualno prenosivih infekcija (kondom) tokom seksualnih odnosa sa nepoznatim i povremenim partnerima. Ukoliko je došlo do nezaštićenog seksualnog odnosa sa nepoznatim partnerom, potrebno ja da se javite na pregled ginekologu i da se urade odgovarajući testovi, koje treba ponoviti nakon nekog vremena, jer je različitim prouzrokovačima infekcija potrebno nekada različito vreme kako bismo njihovo prisustvo mogli da identifikujemo u telu pacijentkinje ili pacijenta.“

Ako sa partnerom planirate nezaštićene odnose, koje analize bi pre toga oboje trebalo da uradite da biste bili sigurni da ste oboje zdravi?
„Ukoliko sa stalnim partnerom želite da započnete odnose bez zaštite, potrebno je uraditi određene testove i isključiti sledeće prouzrokovače infekcija: hlamidija i mikoplazma, humani papiloma virus (HPV), polne bradavice, gonoreja, hepatitis B, herpes, HIV, molluscum contagiosum, sifilis, trihomonijaza, šuga i stidne vaške.“

Na kraju, naš sagovornik ističe ono što u svemu nikako ne treba zaboraviti – značaj higijene, zaštite od polno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće, redovne kontrole ginekologa, kao i da su u krevetu dobrodošle samo one aktivnosti koje žele – oboje.

Glas javnosti/N07S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR