Glas Javnosti

LOGIKA SE ISKLJUČUJE! 12 stvari koje se dešavaju u mozgu dok vodite ljubav

Ljubav
Autor: Glas javnosti

Dok vodite ljubav, događaju se značajne promene u vašem mozgu.

Kroz učešće različitih delova mozga u orgazmu, oslobađaju se ključni neurotransmiteri, poput dopamina, oksitocina i prolaktina, dok se istovremeno logika isključuje.


1. Isključivanje logičkog dela mozga
Lateralni orbitofrontalni korteks, deo odgovoran za razum, donošenje odluka i vrednosne sudove, postaje manje aktivan tokom seksa. Ova deaktivacija povezana je sa smanjenjem straha i anksioznosti, što doprinosi osećaju hrabrosti tokom intimnih trenutaka, tvrdi klinički psiholog Danijel Šer.


2. Više delova mozga učestvuje u orgazmu
Istraživanja pomoću MRI i PET uređaja otkrivaju aktivaciju genitalnog senzornog korteksa, motoričkih područja, hipotalamusa, talamusa i supstance nigra tokom orgazma. Ovi regioni igraju ključne uloge u seksualnom uzbuđenju, pokazujući kompleksnost mozga u ovom procesu, ističe psiholog Kejt Sukel.

3. Oslobađanje talasa dopamina
Mozak oslobađa dopamin tokom orgazma, hormona zadovoljstva, želje i motivacije. Dopamin, kako objašnjava Kejt Sukel, igra ključnu ulogu u osećaju zadovoljstva i motivacije.


4.Oslobađanje oksitocina i prolaktina
Oksitocin, odgovoran za osećaj bliskosti i povezanosti, i prolaktin, koji pridonosi osećaju zadovoljstva tokom orgazma, takođe se oslobađaju. Oba hormona doprinose jačanju društvenih veza, naglašava stručnjak.

5. Stimulacija mozga slična zavisnosti od narkotika:
Mozak doživljava seks kao prijatno iskustvo i aktivira područje nagrade, što je slično reakciji na droge, alkohol, kockanje ili druge prijatne aktivnosti, tvrde stručnjaci.


6. Smanjena osetljivost na bol
Tokom seksa, aktivira se hipofiza, oslobađajući endorfine, oksitocin i vazopresin, smanjujući osećaj bola i istovremeno podstičući intimnost i povezanost, prema seksologu dr Džes ORajli.

7. Produženo oslobađanje oksitocina kod žena
Ženski mozak nastavlja oslobađati oksitocin čak i nakon orgazma, što može objasniti želju za grljenjem nakon seksa, ističe Danijel Šer.

8. Mogućnost orgazma bez stimulacije genitalija
Stručnjaci tvrde da, iako se orgazam često povezuje sa stimulacijom genitalija, mozak može stvoriti nove puteve zadovoljstva koji ne uključuju ove delove tela. Reorganizacija čula omogućava ljudima da dožive seksualno zadovoljstvo čak i nakon povrede ili uklanjanja organa.


9. Mozak oslobađa hormone sreće i pospanosti
Kada se orgazam završi, mozak želi da se opusti i uspori. I kod muškaraca i kod žena, orgazam signalizira parasimpatičkom nervnom sistemu da počne da smiruje telo.

Mozak proizvodi serotonin, hormon koji podstiče dobro raspoloženje i opuštanje. Kod nekih ljudi, serotonin može dovesti do pospanosti i želje za spavanjem.


10. Orgazam je prirodna prevara za reprodukciju
Neki stručnjaci veruju da su orgazami zapravo tajni način na koji nas priroda proizvodi. To je trenutak čiste euforije koja je nagrada za seks. Ovaj osećaj nas tera da želimo više i posežemo za seksom što je češće moguće - i time su šanse za razmnožavanje veće.

11. Aktiviraju se isti delovi mozga kao kod bolova
Ovo bi mogao biti odgovor na pitanje – zašto neki ljudi doživljavaju orgazam kada im neko nanosi bol. Stručnjaci kažu da se tokom seksualnog vrhunca aktiviraju isti delovi mozga kao i kada se oseća bol. Na snimcima su otkrili da je nekoliko oblasti odgovornih za bol aktivno tokom orgazma.


Kažu da, iako odnos između bola i orgazma još nije u potpunosti shvaćen, neka istraživanja su pokazala da vaginalna stimulacija može smanjiti osetljivost na bol kod nekih ljudi.

12. Orgazam čini mozak zdravijim
Psiholog Sukel smatra da tako naglo povećanje protoka krvi tokom seksa dobro utiče na zdravlje mozga. Dakle, što češće vodite ljubav, to će vam mozak biti zahvalniji


Glas javnosti/D02H

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR