Na naučnom planu, ovo se ponekad naziva postkoitalna tuga (PKT) jer oslobađanje hormona oksitocina i dopamina može da pojača emocije tokom orgazma.
Neke osobe plaču od radosti zbog intenzivnih osećanja koja doživljavaju tokom orgazma, dok druge mogu da plaču iz potpuno suprotnih razloga. To se pak naučno naziva postkoitalna disforija (PKD) i može da se iskaže besom, tugom, agresijom, anksioznošću ili depresijom.
Učestalost plakanja tokom seksa varira. Prema istraživanju aplikacije Flo, od 20 do 40 odsto žena i muškaraca je izjavilo da su plakali tokom seksa. Razlozi za plakanje kod žena su, pokazalo se, složeniji od onih kod muškaraca, ali generalno je plakanje tokom seksa ili nakon orgazma sasvim normalna pojava, tvrde seksolozi.
Osim PKT i PKD, postoji nekoliko drugih razloga za plakanje. Emotivna veza između partnera može da izazove suze radosti ili neodoljivu ljubavnu vezu. Kada se ta intimna fizička veza prekine, može doći do osećaja tuge.
Ako primećujete probleme u vezi, suze krivice mogu se javiti kada zadovoljavate svoje seksualne potrebe, a osećate se kao da iskorišćavate partnera.
Na kraju, plakanje može biti povezano i sa traumama iz prošlosti, kao što je seksualno zlostavljanje. U takvim slučajevima, preporučuje se razgovor sa seksualnim terapeutom.