Glas Javnosti

OPASNO JE ALI U OVIM KOLIČINAMA: Koliko mandarina sa zabranjenim pesticidom treba da pojedete da biste ugrozili svoje zdravlje?

Hrana
Autor: Glas javnosti

Potrošače zabrinjava svakodnevno povlačenje voća i povrća zbog pesticida. Posljednjih nedelja su u Hrvatskoj u fokusu mandarine zbog pronađenih ostataka insekticida klorpirifosa, koji je već tri godine zabranjen u EU.

Inspekcije su analizom utvrdile da je za sada zabranjena aktivna materija pronađena samo kod jednog od 15 proizvođača, a te mandarine su uništene.

Razgovor sa profesorom Aleksandrom Mešićem iz Zavoda za poljoprivrednu zoologiju na zagrebačkom Agronomskom fakultetu, koji smatra da ovo sredstvo na plodovima nije predstavljalo rizik za potrošače. Dodaje, ipak, da je nedopustivo što se to dogodilo.


„Dogodio se propust pojedinca. To nije nešto što se sistemski radi u Hrvatskoj. Smatram da nije bilo rizika za stanovništvo jer, da se to dogodilo pre tri godine, kada je insekticid bio dozvoljen, niko ne bi reagovao, jer bi bio ispod tada dozvoljene granice koja je iznosila 0.65 g/kg“, objasnio je Mešić.

„Morala bi da se pojede mnogo veća količina mandarina da bi došlo do rizika, a s obzirom na to da se radi o vrsti pesticida koji deluje na površini ploda, verujem da on nije ni došao do dela ploda koji se konzumira“, zaključio je on.

Danko Tolić, inženjer agronomije, u razgovoru za HRT otkrio je koju bi količinu tretiranih mandarina trebalo neko da pojede da bi došao u potencijalnu opasnost.

„Mi smo imali u dve pošiljke od 0.033 do 0.044 g/kg, ali bitno je reći potrošačima da ta količina nije opasna za zdravlje, s obzirom na to da bi trebalo da se interpretira kroz akutnu referentnu dozu. Ja bih svaki dan morao pojesti nekih jedanaest kila tretiranih mandarina da bih potencijalno ugrozio svoje zdravlje, a to je nemoguće, i morao bih ih pojesti s korom, s obzirom na to da se radi o kontaktnom preparatu, a to je nemoguće. Dakle, incident je bio, one koji su ga počinili treba sankcionirati“, istakao je Tolić.

Iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu kažu da se u toj zemlji sprovodi stalna kontrola ostataka pesticida u hrani, a rezultati ukazuju na to da postoje propusti i ostaci veći od dozvoljenih, i da se najčešće radi o zabranjenim pesticidima.


Glas javnosti/ N01S

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR