Glas Javnosti

Brza hrana svuda postaje luksuz: Evo koja zemlja još uvek ima normalne cene

Hrana
Autor: Glas javnosti

Pica je jedno od najomiljenijih i najpristupačnijih brzih jela današnjice. Bilo da se radi o putovanjima ili kupovini doručka na putu do posla, ovaj obrok svako rado bira, ali odsad će morati da se plaća više.

Cene pica i pita kupljenih u prodavnici u Evropskoj uniji je u decembru prošle godine bila za 5,9 odsto viša nego u istom mesecu 2022. godine.

U prethodnom periodu od decembra 2021. do decembra 2022. godine cene pica i pita su porasle za 15,9 odsto, iz čega proizilazi da inflacija popušta i u ovoj kategoriji. Pice i pite su u protekloj godini dana najviše poskupele u Mađarskoj, za 13,4 odsto, Luksemburgu 11,3 odsto, Letoniji 10,6 odsto.

Holandija je jedina zemlja Evropske unije u kojoj su pice i pite pojeftinile, za 0,9 odsto, a veoma skroman rast cena je zabeležen u Danskoj, za 0,6 odsto, i Belgiji, jedan odsto.

Da su cene pica značajno poskupele govori i iskustvo našeg kolege, koji je nedavno boravio u Monaku. Recimo, tamo se u prodavnici parče pice sa 4 vrste sira od 150 grama prodaje za 2,31 evra, a cena raste i do 6,20 evra za 360 grama.


Svetski dan pice

Svetski dan pice (World Pizza Day) obeležava se 9. februara. Najpoznatiji italijanski specijalitet ipak nije nastao u Italiji. Kako piše 021, veruje se da je pica izmišljena još u antičko vreme, kada su narodi usavršili tajne mešanja brašna sa vodom. Prvobitna pica bila je u stvari hleb ili pogača koja se pekla ispod užarenog kamena, a premazivali su je uljem sa dodatkom biljnih začina.

U Italiju je ova ideja stigla u 18. veku, kada rodno mesto specijaliteta postaje region Kampanije, odnosno grad Napulj. Naročitu popularnost pica je stekla zahvaljujući kraljici Margariti, u čiju je čast napravljena istoimena "pizza". Ostalo je istorija.



Glas javnosti/B06S

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR