Ova biljka sadrži retinol, vitamin B, vitamin C, vitamin K, tokoferol, askorbinsku kiselinu, magnezijum, kalcijum, gvožđe, kalijum, bakar, cink, selen, jod, natrijum.
top četiri razloga zbog kojih bi trebalo da počnete da jedete ovu biljku:
Kao i drugo zeleno lisnato povrće, rukola je takođe jedno od veoma niskokaloričnog povrća, pa tako 100 grama svežih listova rukole u sebi sadrži svega 25 kalorija. Ako ste u potrazi za prirodnom hranom koja je saveznik u gubitku kilograma, nikako nemojte propustiti da rukolu uvrstite u svoj jelovnik.
U rukoli se nalaze karotenoidi, prirodne supstance koje mogu mnogo da poboljšaju vid kod ljudi. Karotenoidi su poznati po sposobnosti da neutrališu makularne degeneracije, prema kojima centralno vidno polje može da se ošteti.
U stvari, makularna degeneracija na oku može da izazove kataraktu, pa bi, u slučaju da se zahteva hrana za zdravlje očiju, trebalo posegnuti za rukolom.
Vitamin K podstiče osteotrofičnu aktivnost u ćelijama, što znači da pomaže da se kosti formiraju i jačaju. Postepena degradacija nervnih puteva, kao u slučaju kod Alchajmerove bolesti, može se usporiti povećanjem unosa vitamina K u ishrani. Pošto je dobar izvor vitamina K, rukola se navodi kao mali, ali vredan, preventivni metod za taj tip bolesti.
Rukola je odličan izbor za dodatak ishrani za trudnice. Folati, koji uključuju folnu kiselinu, dokazano smanjuju pojavu određenih mentalnih defekata kod beba. Rukola je bogata folatima, kao i većina zeljastog povrća.
Glas javnosti/T02S