Naime, ovi naučnici su otkrili kompjuterske modele kako bi utvrdili optimalnu kombinaciju ishrane koja bi ispunjavala sve hranljive potrebe, a istovremeno što više umanjila uticaj na životnu sredinu, potrošnju vode i zagađivanje zemlje.
Negativni uticaji na prirodu bi se značajno smanjili, tačnije za 80 odsto, ukoliko bi ljudi u Evropi meso i mlečne proizvode zamenili alternativnim izvorima hranljivih materija, a osim toga, ovi stručnjaci kažu da su vegeterijanci i vegani pokazali kakve sve zdravstvene i ekološke dobrobiti mogu da proisteknu od smanjene konzumacije mesa.
Ishranom insektima i gljivama ili "hranom budućnosti" kako je nazivaju, mogle bi prema istraživanju da se podmire sve potrebe i doprinese boljem unosu esencijalnih hranljivih materija.
- Globalni sistem proizvodnje hrane suočava se sa obezbeđivanjem zdrave i adekvatne ishrane kroz što održivije načine, što je umnogome pogoršano klimatskim promenama i povećanom potražnjom za proteinima od strane sve veće svetske populacije - navode finski stručnjaci, a prenosi RTS.