Karanfilovac je visoko, tropsko zimzeleno drvo koje može da naraste i do 12 metara. Vodi poreklo sa Molučkih ostrva, a danas se najviše uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, na Madagaskaru, Sri Lanci i u Maleziji.
Foto: unsplash
Karanfilić se drugačije naziva klinčić. To je osušen cvetni pupoljak koji je ubran neposredno pred cvetanje i obično je dugačak do 2 cm. Sastoji se od peteljke na kojoj se na kraju nalazi okrugli pupoljčić sa četiri listića. Najčešće se upotrebljava kao začin ali služi i za dobijanje eteričnih ulja koja služe sa spravljanje mnogih lekova i parfema. Karanfilići se beru ručno kada su pupoljci potpuno razvijeni svetlocrvene boje. Zajedno sa peteljkom se suše na suncu dok ne izgube tri četvrtine svoje prvobitne težine. Peteljke sa otvorenim pupoljcima se izdvajaju i iz njih se destilacijom dobija eterično ulje. Pupoljci su suvi kada postanu tamnosmeđi i kada se količina vode u njima smanji na 12-16 posto.
Dobri sveži karanfilići se prepoznaju po tome što se na pritisak iz njih pojave kapljice ulja. Ako ih potopimo u vodu kvalitetni će potonuti u vodi ili bar plivati vertikalno sa glavom na gore, dok će oni lošijeg kvaliteta plivati horizontalno na površini vode.
Upotreba KaranfilićaKaranfilić se zbog svojih lekovitih sastojaka koristi u kineskoj narodnoj medicine preko 2000 godina kao analgetik, aromatik, afrodizijak, antiseptik. Glavni sastojak karanfilića je eterično ulje sa eugenolom. Ono je zaslužno za specifičan ukus i miris koje karanfilić ima, a osim njega sadrži još i tanine, smolu, sluz i veliki procenat flavonoida koji imaju jako protivupalno i antioksidativno dejstvo. Tradicionalni kineski narodni lekari su karanfilić koristili za lečenje smetnji pri varenju, protiv proliva, bruha, lišajeva na koži, atletskog stopala i svih drugih gljivičnih infekcija.
Ako se karanfilić umereno konzumira može da spreči nastanak mnogih savremenih bolesti i da poboljša imunitet. Karanfilić se može piti kao čaj, ali se mora konzumirati u manjim količinama kako ne bi došlo do kontraefekta.
Zbog izuzetnog mirisa naročito se koristi za izradu parfema. Još u 16-tom veku je bio popularan, naročito u kombinaciji sa lavandom i mošusom. Bio je i jedan od sastojaka smese kojom su se punile zaštitne maske lekara za vreme epidemije kuge.
Karanfilić se u prehrambenoj industriji najčešće upotrebljava za aromatizovanje kolača, voćnih jela, pića kao što je kuvano vino, konzerviranog voća. Takođe se koristi i kao začin za svinjsko pečenje, divljač, tamne supe i neke kobasice, a glavni je sastojak gotovih sosova i začinskih mešavina. U proizvodnji likera je jedan od najzastupljenijih sirovina.
Foto: unsplash
Karanfilić sadrži gvožđe, cink, mangan, bakar, magnetijum, selen, kalcijum, vitamin B6, C, K, E. Karanfilić se može koristiti i samleven u prah ili kao eterično ulje u kombinaciji sa vodom. Karanfilić je dovoljno koristiti svakodnevno u omiljenim jelima da bi pokazao sva svoja pozitivna svojstva.
Za šta se koristi karanfilić i ulje karanfilića?
Foto: unsplash
Eterično ulje karanfilića je najkvalitetniji produkt ove biljke koji sami možemo dobiti mlevenjem. Mlevenje se obavlja pre pripreme napitka jer se u suprotnom gube sve lekovite materije.Ulje od karanfilića se pravi tako što se u teglu sipa četvrtina šolje pupoljaka koji se preliju punom šoljom kvalitetnog maslinovog ulja. Tegla se zatvori i ostavi 24 sata da stoji. Tada se ulje procedi i prebaci u staklenu teglicu sa poklopcem koji se može dobro zatvoriti. Uvek se drži zatvoreno i u frižideru. Ako Vam treba recept za ulje od kantariona kliknite na link.
Ulje karanfilića se u medicine upotrebljava kao antiseptik ili stimulans. U industriji parfema i kozmetike je takođe vrlo zastupljen, a upotrebljava se i za sredstva koja služe za higijenu usta, a u stomatologiji kao anestezija i antiseptik. Karanfilić je nezaobilazan u antiparazitnom programu dr Clark gde uz tinkturu crnog oraha i prah od divljeg pelina služi za uništavanje jajašaca nastanjenih u telu.
Karanfilić za mršavljenjeOsim ovih primena, karanfilić se može primenjivati i ako se žele smanjiti masne naslage sa struka. Za to je potrebno pomešati po 30 grama karanfilića, cimeta, đumbira u prahu pa ostaviti na tamnom mestu. Pre doručka, svakog jutra, kašiku mešavine treba razmutiti u oko 2dl vode i odmah popiti. Ovaj postupak se primenjuje 30 dana posle kojih se pravi pauza. Karanfilić izuzetno dobro deluje na probavni trakt, hrana se bolje i brže vari, imunitet je bolji, cirkulacija takođe, nadimanje nestaje, a i mučnina i kiselina se gube.
Kada ne smete konzumirati karanfilićSigurni smo da ćete bar neke od ovih saveta iskoristiti i da ćete karanfilić uvesti u vaš život, ako nikako drugačije, a ono za bolju aromu vina!