Prema stručnjacima, smutiji je bolja opcija za većinu nas. Iako to možda iznenađuje, budući da su smutiji bogatiji, a samim tim kaloričniji.
Prvi problem u vezi s oslanjanjem na sokove za zdravstvene dobrobiti je taj što im nedostaje jedan izuzetno važan nutrijent.
Mnogo se vlakana izgubi tokom procesa ceđenja soka, kaže dijetetičarka Katrin Rabes. Naime, vlakna se obično nalaze u semenkama, pulpi i koži voća i povrća, koji se ne koriste prilikom pravljenja sokova.
Na primer, u koži voća i povrća nalaze se nerastvorljiva vlakna koja pomažu radu creva, a prilikom pravljenja smutija, veća količina vlakana uđe u sastav napitka.
Nisu sve prednosti vlakana povezane sa crevima.
Kad cedite sok, morate koristiti više voća i povrća da biste dobili isti volumen. To povećava prirodni sadržaj šećera u napitku, objašnjava Rabesova i dodaje: Međutim, bez vlakana, oslobađanje tog šećera u krv biće manje regulisano.
Naravno, sokovi sadrže vitamine i minerale, ali smutiji imaju sposobnost da zadrže veću količinu hranjivih materija. U studiji iz 2014. istraživači su uporedili količine mikronutrijenata u miksanim voćnim napicima i sokovima. Otkrili su da “sokovi koji su pripremljeni kombinovanjem celog voća imaju jače antioksidatno delovanje i sadrže veće količine fenola od sokova koji su pripremljeni ceđenjem mesnatog dela voća.”
Međutim, otkrili su da sok od nekog voća, uključujući jabuku i narandžu, sadrži veće količine vitamina C – što bi možda trebalo uzeti u obzir u slučaju prehlada.
Osim toga, u smutije možete dodati čia semenke ili pak lanene, koje su dodatni izvor nerastvorljivih vlakana koja podržavaju probavu, ali sadrže i omega-3 masne kiseline,prenosi Lepota i zdravlje.