Glas Javnosti

VOLITE KARAĐORĐEVU ŠNICLU, A OVO NISTE ZNALI? Srbi se njome hvale, a zaslužan je Hrvat

Hrana
Autor: Glas javnosti

Iako će se na meniju srpskih kafana ćešće naći Karađorđeva šnicla, daleko starija sestra ovog nešeg nacionalnog jela “kordon blu”, takođe, služi u našim restoranima.

Osnovni sastojci za ova dva jela su identični, ali se šnicle svinjetine u Karađorđevoj varijanti premazuju kajmakom i pre prženja sir i stišnjena šunka ili slanina se roluju sa mesom. Tako Karađorđeva šnicla dobija izgled štrudle, umesto sendviča.

Kada je davne 1956. godine najpoznatiji srpski kuvar Milovan Mića Stojanović spontano napravio prvu Karađorđevu šniclu, niko nije znao kakva sudbina čeka ovo jelo. Više od pola veka kasnije Karađorđeva šnicla ili popularnije "devojački san", predstavlja jedno od najtradicionalnijih jela srpske domaće kuhinje. Nalazi na meniju gotovo svakog restorana i postala je klasično i omiljeno jelo toliko da ga gurmani često smatraju - srpskim.

Tvorac čuvene pikantne Karađorđeve šnicle, međutim, profesor kulinarstva Milovan Mića Stojanović bio je Titov kuvar, a jelo o nastalo je u restoranu "Golf", a ime je dobilo po dinastiji Karađorđević.

Naime, šnicla je nastala sasvim slučajno kada je jedna gošća restorana tražila čuveni "Kijevski kotlet" za koji kuvar Mićanije imao dovoljno sastojaka. Želeći da impresionira gošću, iskoristio je šniclu i kajmak i napravio fantastično jelo koje je ukrasio u obliku ordena Karađorđeve zvezde. Kasnije je saznao da je gošća bila zapravo Tamara Broz, snaja Josipa Broza Tita.

Karađorđeva šnicla je zvanično predstavljena u Domu omladine u restoranu “Sunce” u kome se održavla izložba ugostiteljstva, a anegdota kaže da je namera kuvara i bila da jedno srpsko jelo uđe u leksikone kao svetski poznato.

Varijacija u pripremi Karađorđeve šnicle ima par, uglavnom se svinjsko ili pileće meso roluje sa kajmakom, kačkavaljem i šunkom. Zatim se rolovana šnicla uvalja u brašno, prelije umućenim jajima i nakon toga se pospe prezlama. Prži se u dubljoj posudi ili fritezi, i nakon otprilike dvadeset minuta spremna je za serviranje. Od kreativnosti i ukusa zavisi kako će se dekorisati i poslužiti.

 

Originalna “cordon bleu” šnicla punjena sirom, ako je verovati Vikipediji, vodi poreklo iz Švajcarske. Počela je da se priprema pedesetih godina i svoje mesto u jednom kuvaru zauzima 1949. godine. Na američkom tlu o ovimšniclama od pilećeg mesa piše “Njujork tajms” 1967. godine, a desetak godina ranije nastali su recepti za ovo jelo samo od teletine. Plava traka se i danas služi u američkim restoranima i pronaći ćete je pod imenom “blue ribbon”.

(Glas javnosti)

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR