U dimu prilikom pripreme roštilja se nalaze proizvodi nepotpunog sagorevanja drveta kao što su mravlja kiselina, metanol, formaldehid, acetaldehid, aceton, fenol, gvajakol, krezol koji utiču na ukus i miris, ali istovremeno doprinose bakteriološkoj stabilnosti, piše Agroinfo.rs.
Brojne karcinogene materije se oslobađaju usled pečenja mesa, dejstva visokih temperatura i prisustva dima. Zato se ne preporučuje da se roštilj često konzumira.
Kako pripremati meso na roštilju da ne bude štetno po zdravlje?
Da biste pripremili ovaj specijalitet na način da on bude manje štetan po organizam, za početak nemojte koristiti previsoku temperaturu. Takođe, meso češće okrećite kako ne bi sa jedne strane zagorelo ili se prepeklo. Takođe, parčiće mesa secite tanje kako se ne bi pekli predugo, a možete meso prethodno jednim delom da obradite tako što ćete ga ubaciti u rernu i peći, a onda kraće držati na roštilju.
Kupujte čisto meso, uklonite masnoću, okrećite roštilj štipaljkom (hvataljkom) da biste izbegli da meso bodete viljuškom i da biste izbegli da mast kaplje po žaru.
Marinirajte meso: neka istraživanja su pokazala da određeni sastojci (naročito sirće) u marinadama mogu zaista zaštititi meso i smanjiti šanse za formiranje kancerogenih supstanci. Jedna studija je utvrdila da je goveđi biftek mariniran sa teriiaki sosom imao od 45% do 67% niži nivo HCA od nemariniranog bifteka i da su niži nivoi HCA uočeni i u mesu mariniranom sa sosom kurkumom i lukom.
Čistite roštilj: uklonite ulje, masnoću i sve ostalo sa roštilja pre i posle svakog roštiljanja
Ukoliko imate mogućnost, koristite termometar kako biste znali da je meso pečeno. Preporučena sigurna minimalna unutrašnja temperatura prema vrstama mesa je: govedina 71◦C, pileće belo meso 74◦C, odresci (stek) i pečenje 62◦C, riba 62◦C, svinjsko meso 71◦C