Nektarine su, zapravo, vrsta breskvi. Iako imaju sličan izgled i nutritivni profil, „klasične“ breskve su uglavnom veće i imaju mekaniju unutrašnjost.
Osim toga djeluju manje-više identično, a postoji nekoliko zanimljivih razlika između breskve i nektarine.
Voće čiji je latinski naziv Prunus persica može da raste u različitim klimatskim područjima, od tropske do umerene, a postoje tri vrste:
freestone – čije se koštice lako odvajaju od zrelog mesa
clingstone – čije koštice čvršće prijanjaju uz meso
polufreestone – hibrid ove dve vrste.
Meso breskve, inače, može da bude belo ili žuto, dok im je kora hrapava i prekrivena sitnim “dlačicama“.
NektarineGlatke breskve, odnosno nektarine (lat. Prunus persica var. nucipersica), zapravo su vrsta breskvi, koje imaju glatku koru zbog genetske mutacije. Iz genetske perspektive, one su identične običnim breskvama.
I one mogu imati tri vrste, zavisno od toga koliko se lako ili teško koštica uklanja, kao i žutu i belu unutrašnjost.
Obe voćke imaju impresivne nutritivne vrednosti,. Što se tiče šećera, breskve imaju 12,6 g na istoj količini, a nektarine 11 g, dok im je količina masti ista – 0,4 g.
Pružaju istu količinu kalijuma tj. 5% preporučenih dnevnih vrednosti, dok breskva daje 8% preporučene dnevne količine nijacina (vitamina B3), a nektarina 10%, zatim jedna breskva pruža 4% preporučenog dnevnog unosa vitamina A, a nektarina 5%. Isti procenat vitamina C ima jedna nektarina, a breskva 7% preporučenog dnevnog unosa ovog vitamina.
Što se tiče vitamina E, jedna breskva daje 5% preporučene dnevne količine, a nektarina 6%. Dakle, breskve imaju neznatno više kalorija, ugljenih hidrata i šećera, a po svemu ostalom se malo razlikuju: obe vrste obiluju šećerima, vlaknima i imaju malu količinu mikronutrijenata kao što vitamini i minerali.
Dakle, odgovor na pitanje što je zdravije nije lako dati jer je u pitanju manje-više isto voće, a ne postoji nijedna relevantna studija koja bi jedno voće proglasila korisnijim za organizam.
Glas javnosti/ N01S