Na sajmu će se predstaviti više od 120 izlagača pčelinjih proizvoda i 100 izlagača pčelarske opreme.
Na sajmu, koji će trajati do četvrtog oktobra, posetioci mogu da nabave kvalitetan med, pčelinje proizvode, polen, propolis, medne mešavine i voćne namaze sa medom, prirodnu kozmetiku na bazi meda i lekovitog bilja, mirišljave sveće od pčelinjeg voska, košnice i pčelarsku opremu...
Pomoćnik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović je rekao da je ovo sajam zdravlja jer je, dodaje, sve ono što dolazi od pčelinjih proizvoda, posebno meda, polena, mleča, najbolji način da ojačamo imunitet i odbranimo se od virusa.
Poručio je da je važno da se pridržavamo propisanih mera - držimo distancu i nosimo maske, posebno u zatvorenom prostoru.
Organizatorima sajma je zahvalio na tome što će, kako kaže, do kraja sajma 150 kilograma meda biti poklonjeno predškolskoj ustanovi "Palilula", kao i da će određena količina meda biti donirana kovid bolnicama.
Predsednik Društva pčelara "Beograd" Slobodan Čumić kaže da je ove godine, zbog epidemije korona virusa, sajam malo drugačiji, tako da nema klasičnog otvaranja i predavanja za pčelare i građane, a sve u cilju izbegavanja okupljanja koja bi mogla da izazovu širenje virusa.
Naveo je da će na svakom štandu biti maske i dezinfekciona sredstava, kao i da je propisana fizička udaljenost. "Bićemo dovoljno odgovorni kako se nešto nepredviđeno ne bi dogodilo", rekao je Čumić.
Gradski sekretar za privredu Milinko Veličković je rekao da je srpski med prepoznatljiv i da se vodi kao veoma kvalitetan na području cele Evrope. Naveo je da Grad Beograd podržava ovakve vrste manifestacija i pomaže kroz razne vidove subvencija za pčelarstvo.
-Grad je sa tim subvencijama počeo 2015. godine sa simboličnih dva miliona dinara, dok danas za pčelarstvo odvajamo više od 30 miliona dinara, dodao je Veličković.
(Glas javnosti/Espreso)