Planina Rtanj povezuje ove dve opštine, nalazi se u centralnom delu tako formiranog područja, te ga u svakom smislu čini jedinstvenim. Ona je piramidalnog oblika i kao takva predstavlja centar definisanog geografskog područja, koji dominira i presudno utiče na geološke, geomorfološke, klimatske, biološke i sve druge karakteristike područja, prenosi portal Ekapija.
Ukupna površina geografskog područja proizvodnje Rtanjskog meda iznosi 1.353 kvadratnih kilometara. Med koji se bere u podnožju planine Rtanj odlikuje se visokim mirisom, a atraktivno je i to što se med koji cveta u svakoj sezoni menja u različite ukuse, saopšteno je iz Opštine Sokobanja.
U skladu sa usvojenim programima poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja, opštine Boljevac i Sokobanja ravnopravno su podržale LAG RTANJ u realizaciji projekta "Zaštita oznake geografskog porekla Rtanjskog meda".
Elaborat je sačinjen od strane stručnog tima Naučnog instituta za prehrambene tehnologije u Novom Sadu, u saradnji sa predstavnicima LAG RTANJ i članovima udruženja pčelara: Udruženje pčelara "Krajinska matica" Sokobanja, Udruženje pčelara "Rtanjsko-Kučajska pčela, organik Bukovoˮ Valakonje (Boljevac), Društvo pčelara "Sokobanjaˮ iz Sokobanje i Udruženje pčelara "Rtanjˮ iz Boljevca.
Zaštita oznake geografskog porekla Rtanjskog meda doneće mnogo koristi, kako proizvođačima i potrošačima, tako i celoj teritoriji opština Boljevac i Sokobanja, stoji u saopštenju LAG Rtanj.
7 sati