Glas Javnosti

Podgrevanje pirinča: Preporuke stručnjaka za izbegavanje rizika od trovanja

Hrana
Autor: Glas javnosti

Podgrevanje hrane, a posebno pirinča i testenine, može nositi zdravstvene rizike zbog mogućnosti razvoja bakterije Bacillus cereus, koja proizvodi toksine pri nepravilnom čuvanju i podgrevanju ovih namirnica. "Sindrom pržene riže" je termin koji se koristi za opisivanje trovanja hranom izazvanog upravo ovom bakterijom, koja može ostati aktivna i nakon kuvanja. Da bi se smanjio rizik od trovanja, preporučuje se čuvanje hrane na odgovarajućim temperaturama i pravilno podgrevanje.

Ključne preporuke za bezbedno čuvanje i podgrevanje pirinča uključuju brzo hlađenje skuvanog pirinča i njegovo čuvanje u frižideru ne duže od jednog dana pre ponovnog podgrevanja. Pirinač bi trebalo podgrevati samo jednom, pri čemu je važno da unutrašnja temperatura dostigne barem 75 stepeni Celzijusa kako bi se osiguralo uništavanje potencijalnih bakterija. Takođe se preporučuje raspodeljivanje većih količina pirinča u manje posude pre hlađenja kako bi se ubrzao proces hlađenja.


Pri podgrevanju u mikrotalasnoj pećnici, preporučuje se dodavanje malo vode pirinču, pokrivanje i zagrevanje na visokoj temperaturi 3 do 4 minuta. Za podgrevanje na šporetu, pirinač treba prebaciti u tiganj, dodati malo ulja ili vode i mešati dok se ravnomerno ne zagreje. Alternativno, pirinač se može podgrejati na pari dodavanjem malo vode i putera ili ulja, uz povremeno mešanje dok se ne zagreje.

Važno je naglasiti da, iako se pirinač može čuvati u frižideru 3-4 dana, njegovo podgrevanje treba obavljati s oprezom, vodeći računa da se time ne doprinese razvoju bakterija koje mogu izazvati trovanje hranom. Nutricionisti posebno upozoravaju na opasnost od Bacillus cereus i preporučuju maksimalnu pažnju pri čuvanju i podgrevanju pirinča.


Glas javnosti

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR