Glas Javnosti

MOGUĆE JE ZDRAVO SE HRANITI I NA POSLU: Evo nekoliko praktičnih saveta

Hrana
Autor: Glas javnosti

Dobro i zdravo jesti kada radite posao od devet do pet sa ograničenim vremenom za pauze može predstavljati izazov. Dostupnost primamljive nezdrave hrane oko vas, ograničeni kapaciteti za kuvanje za pripremu zdravih obroka i potreba da uzmete nešto na brzinu za vreme ručka mogu značiti da lako unesete više kalorija tokom dana, svakog dana, nego što vam je potrebno.

Jedan od osnovnih saveta je da najpre odredite otprilike koliko hrane treba da pojedete tokom radnog dana, a zatim da tu kolčinu i ponesete sa sobom. Ako imate ručak i dve užine na poslu, uključite u svoju dnevnu hranu jedan ili dva komada voća, dve ili više porcija povrća, neke zdrave ugljene hidrate (zrnasti hleb, krekere, pirinač, testeninu, ostatke pečenog povrća) i proteine kao što su meso, piletina, riba, tofu, mahunarke ili jaja.
Većina nas treba i jednu ili dve porcije mlečnih proizvoda na poslu – probajte nemasni jogurt ili parče sira sa smanjenom masnoćom. Uz malo unapred planiranja, možete biti sigurni da ćete imati ukusne stvari za jelo na poslu. Kuvajte malo više noću da biste sutradan napravili ukusan ručak. Pretvorite pečenu pileću večeru u ručak sledećeg dana: dodajte ostatke piletine u veliku šaku spanaća ili rukole i pečenog povrća za salatu. Ostatak mlevenog čilija ili bolonjeza? Pojedite ga za ručak na parčetu zrnastog tosta.



Ako redovno zaboravljate ručak ili užinu, imajte fioku na stolu ili ormarić sa hranom za hitne slučajeve. Čuvajte orašaste plodove, semenke, supe iz konzerve, gotova pakovanja testenina, dvominutne šoljice pirinča, konzerviranu tunjevinu i losos i kace voća. Držite i kutiju žitarica na poslu da ne biste propustili doručak (ovo znači da treba da imate svoju činiju, kašiku i mleko ili jogurt, ne mora da bude komplikovano ako imate dostupan frižider).
Ako su kesice sa grickalicama vaša slabost, sklonite ih izvan vidokruga. Ako radite do kasno, to može značiti da je hrana za poneti vaša jedina opcija i u tom slučaju izaberite obrok koji se prži ako je moguće, kao što je pirinač na pari sa posnim mesom ili ribom i povrćem. Još bolje, ako na poslu postoji zamrzivač, stavite u njega sopstvena gotova jela ili ostatke u kesu sa svojim imenom. Uključite što više povrća i voća, prenosi portal Ona.



Ako su radni ili poslovni ručkovi deo vašeg posla, nekako se podrazumeva da kada neko drugi plaća često znači da osećamo potrebu da to maksimalno i iskoristimo. Dodatna hrana može biti besplatna, ali može biti skupa po vaše zdravlje. Kada stignete u restoran, naručite vodu za stolom i popijte čašu pre nego što popijete alkohol. Probajte gaziranu vodu umesto vina i naručite obrok veličine predjela sa prilogom od povrća ili salatom da biste uneli malo više ravnoteže.

Tost hlebovi i tortilje su odlična alternativa običnom hlebu, a možete koristiti hrskave listove zelene salate ako želite da smanjite ugljene hidrate. Piletina i riba bogata proteinima predstavljaju odlične opcije za punjenje tortilja, kao i gomila povrća biće visoko na vašoj listi obroka koje nosite na posao.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR