Glas Javnosti

KRALJ JESENI: Pečen, kao pire, u kolaču...KESTEN čuva srce i bubrege, pomaže u mršavljenu

Hrana
Autor: Glas javnosti

Pečen kesten, kao pire, poslatica ili grickalica, u kom god obliku rešite da ga konzumirate nećete progrešiti,jer je odličan za zdravlje. I ne samo to pomaže i u mršavljenju.

Kesteni spadaju u orašaste plodove koji za razliku od oraha, badema, lešniaka imaju niži udeo masti.

Ali, zato imaju visok udeo skroba, čak veći od krompira. Kesten ne sadrži gluten pa je pogodan za prehranu obolelih od celijakije, osjetljivih na gluten ili alergičnih na pšenicu. Sadrži minerale, vitamine B-kompleksa, vitamine A i C koji ostaju u plodu i tokom kuvanja ili pečenja.

Kesten je najbolji prirodni izvor kalija i fosfora, a sadrži i kalcij, magnezijum, sumpor, hlor, gvožđe, bakar i mangan. Bogat je folnom kiselinom koja se nalazi u zelenom lisnatom povrću. Upravo ta kiselina potrebna je za rast ćelija, sintezu DNK i normalan rad nervnog sistema.

U deset srednje velikih kestena ima oko 200 kalorija. U odnosu na ostale orašaste plodove kesten ima manje kalorija.

Posebno se preporučuje deci, sportistima, osobama pod stresom, trudnicama i starijim osobama, ali i svima koji vole ovu jesenju poslasticu.

Kesten je malo teže probavljiv pa budite umjereni u količinama koje pojedete. Dobro je kombinovati različite načine pripreme, s obzirom na to da će pečeni kesten biti bogatiji vitaminima, a kuvani mineralima.

Gastroenterolog prof. dr Vojislav Perišić pričao je o tome zašto je kesten dobar za zdravlje i mršavljenje. Objasnio je koje vitamine i druge zdrave supstance ima i kako bi trebalo da ga konzumiraju žene.

- Kada mislimo da je jesen istekla, u pogledu onoga što može da nam pruži, trebalo bi se okrenuti plodovima jeseni. Priroda nam daje kesten i mušmulu - rekao je on.

- B vitamini za nervni sistem, otpornost krvnih sudova, ima malo i vitamina K, za cirkulaciju, i naravno niske je kalorijske vrednosti. Jedan gram kestena, jedna kalorija. Dakle sto grama, sto kalorija, pa to nije ništa - rekao je on.

- Žene da piju čaj od divljeg kestena a ne pitomog, nestaće prošireni krvni sudovi ako su sitni! To je lincura, nije čaj, već rakija u kojoj je potopljen iseckan kesten. Izvlači iz njega aktivna jedinjenja. Pije se vrlo malo, divlji kesten je otrovan! Dve, tri najmanje moguće čašice dnevno pijte u zimsko doba - rekao je on. 

Da li je kesten stvarno otrovan, da li rizikujemo zdravlje ako ga pojedemo ili popijemo lincuru?

- Rizik je ako ste gojazni, ako često vidite čaši dno, ako pijete mnogo lekova, onda je jetra jako opterećena, lako će popustiti. Ako ste zdravi, i ne uzimate lekove koji utiču na jetru, smete da ga pijete - rekao je dr Perišić.

chestnuts-g64a96b752_1920 

Lešnike i bademe doktor takođe savetuje.

- Oni samo imaju mnogo masnoće i kalorija, imaju zdrave, omega-3 masnoće. Ako ste u nekoj pauzi, imate razmak između obroka, grickajte tokom dana. Suvo grožđe, šljiva, badem i lešnik, to ja grickam tokom čitavog dana, sam pravim kod kuće tu mešavinu - savetuje gastroenterolog.

A kada želimo da se zasladimo, tu su pečen kesten i kesten pire.

- Kestenje se peče u jesen, ako odete u Pariz, svuda ga na ulici peku! Za probavu je odličan, za nervni sistem takođe, kesten pire je prelep, apsolutno možete i sami da ga napravite kod kuće, samo ne znam kako. Ispecite i sameljite, malo se stavlja i šećera, ali ko hoće da spremi, neka gugla, zaista ne znam recept - nasmejao se doktor i rekao da je u njegovoj kući uvek supruga zadužena za kesten pire.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR