Stručnjaci ističu, da veliki broj pojedinaca veruje da postoji savršen način ishrane, međutim, ne postoje dva istovetna ljudska organizma i ono što odgovara jednoj osobi, za drugu možda nije dobro.
Naglašavaju poznavaoci ljudske prirode, da u zavisnosti od toga koliko godina imate, postoje neke namirnice koje treba izbegavati, ali i one koje treba uključiti u svakodnevnu ishranu, kako biste ostali zdravi.
U tinejdžerskim godinama telo raste i razvija se, zbog čega je potrebno unositi puno hranjivih sastojaka bogatih kalcijumom, proteinima i gvožđem. Doručak se ne preskače! Omiljene hrane se ne treba odreći, već je treba umereno konzumirati.
U dvadesetim ishranu treba obogatiti zelenim povrćem, testeninama, koštunjavim voćem, ribom, jogurtom, kuvanom piletinom. Izbaciti čips i mlečnu čokoladu!
U tridesetim treba jesti hranu koja jača kosti i mišiće, kao što su jaja, mleko, semenke, orašasti plodovi, sojini proizvodi, piletina. Kao dodatak ishrani preporucuje se kalcijum.
U četrdesetim obratite pažnju na nivo šećera u krvi i zato treba jesti žitarice, puno voća, povrća i manje masne mlečne proizvode. Obavezno konzumirati i meso.
U pedesetim metabolizam usporava, pa treba jesti hranu koja se lako vari. Da biste usporili starenje jedite brokoli, borovnice, spanać, koštunjave plodove, a jabuke se preporučuju zbog holesterola i dijabetesa.
Kad imate više od 60 godina pijte više vode, jedite više povrća, voća i soju. Povećajte unos gvožđa, a smanjite unos soli.
Glas javnosti / O10S