Naučnici upravo proučavaju fenomen dok se takve epizode ponavljaju. Posledice su jasne i poznate od davnina, ali otrovne supstance još nisu sa sigurnošću identifikovane.
Mala i naizgled bezopasna zlatnoprugasta ribica koja živi u celom Sredozemlju i na istočnoj obali Afrike i koja pliva blizu površine kao i na dubini od 70 m, sadrži u testovima različite psihotropne supstance.
Nazivana na različite načine, Sarpa salpa ili Salema, ali i “riba iz snova”, ima hiljadugodišnju istoriju: čak su je i stari Rimljani, naime, koristili kao rekreacionu drogu tokom ceremonija.
Ipak, naučno se o tome još uvek zna vrlo malo. Mora se, međutim, reći da je upravo glava te ribe ta koja izaziva te efekte, dok jedenje ostatka tela ne bi imalo kontraindikacija.
To sigurno nije jedina halucinogena riba. Indijska istraživačka grupa pokušala je da proceni stanje psihotropnih vrsta riba, ističući kako su one različite i prilično uobičajene u tropskim vodama.
Međutim, mnoge ribe same po sebi nisu halucinogene, ali to postaju za ljude jer se hrane algama s tim svojstvima, a to se pre svega događa kod tropskih vrsta.
Ali čak i kada je u pitanju Sarpa salpa sumnja ostaje. Zapravo, moguće je da jede posidoniju oceanicu i da joj upravo ona daje psihotropna svojstva, prenosi N01S.