Glas Javnosti

Vijagra: Od leka za impotenciju do novog oružja protiv Alchajmera

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Otkriveno je da sildenafil može smanjiti nivoe neurotoksičnih tau proteina, koji su povezani sa Alchajmerovom bolešću kada se nakupljaju.

Sildenafil, aktivni sastojak poznatiji kao Vijagra, već decenijama se koristi za lečenje erektilne disfunkcije. Međutim, nedavna istraživanja sada ukazuju na njegov potencijal u borbi protiv Alchajmerove bolesti, što otvara novo poglavlje u njegovoj medicinskoj primeni.

Na čelu ovog otkrića nalazi se tim istraživača iz Cleveland Clinic, koji su u svojoj studiji koristili napredne kompjuterske modele, analizu podataka osiguranja i laboratorijska posmatranja moždanih ćelija pacijenata sa Alchajmerovom bolešću.
Rezultati su pokazali da pacijenti koji su uzimali sildenafil imaju znatno smanjenje učestalosti dijagnoze Alchajmerove bolesti u poređenju sa onima koji ga nisu koristili. Specifično, studija je otkrila smanjenje prevalencije ove bolesti za 30-54% među korisnicima sildenafila, što upućuje na značajan zaštitni efekat.

Dalje, istraživanje je pokazalo da sildenafil može smanjiti nivoe neurotoksičnih tau proteina u moždanim ćelijama, što je ključno jer je akumulacija ovih proteina jedan od patoloških obeležja Alchajmerove bolesti.
Neuroni tretirani sildenafila pokazivali su izražene gene koji su povezani sa rastom ćelija, poboljšanom funkcijom mozga, smanjenjem upale i drugim procesima koji štite od neuralne degeneracije tipične za Alchajmerovu bolest.

Ovo istraživanje nije samo potvrdilo sildenafil kao potencijalni tretman za Alchajmerovu bolest, već je i demonstriralo kako se metodologija ponovne namene lekova može koristiti za brže i efikasnije pronalaženje novih terapija za kompleksne bolesti poput Alchajmerove.
Umesto dugotrajnog i skupog procesa razvoja novih lekova, ponovna namena postojećih, već odobrenih lekova može znatno ubrzati proces donošenja novih tretmana pacijentima.


Značaj ovih otkrića nije samo u potencijalnom terapeutskom delovanju sildenafila, već i u metodologiji koja se koristi. Integracijom velike količine podataka putem veštačke inteligencije, istraživači su uspeli brzo i pouzdano identifikovati nove kandidate za lečenje bolesti, što predstavlja značajan napredak u istraživanju lekova za Alchajmerovu bolest.
Ovakvi pristupi mogu ubrzati otkriće i razvoj lekova, što je ključno s obzirom na rastuću prevalenciju Alchajmerove bolesti i hitnu potrebu za efikasnim tretmanima.

Ovi nalazi naglašavaju važnost daljih kliničkih ispitivanja da bi se detaljnije istražila efikasnost i bezbednost sildenafila kao mogućeg tretmana za Alchajmerovu bolest.
Ako se potvrdi, sildenafil bi mogao postati jedan od ključnih lekova u arsenalu protiv ove progresivne neurodegenerativne bolesti, čime bi se otvorile nove mogućnosti za poboljšanje kvaliteta života pacijenata širom sveta.



Glas javnosti

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR