Glas Javnosti

U IME OCA, SINA I SVETOG DŽONA KOLTREJNA! Sveto trojstvo: džez muzičar, svetac i pravoslavac (VIDEO)

Pop kultura
Autor: Glas javnosti

Džon Koltrejn je blistao šezdesetih godina, u vreme kada je džez gubio na značaju, i jedan je od velikana istorije muzike.

Muzika džez legende Džona Koltrejna, oduvek je bila velika inspiracija za sve poštovaoce ovog žanra, ali niko nije mogao da pretpostavi da će grupa zaluđenika za njegovim likom i delom 60-tih godina prošlog veka osnovati crkvu koja će nositi njegovo ime.

Crkva Svetog Džona Koltrejna u San Francisku ogranak je Afričke pravoslavne crkve, a njen zaštitnik je kanonizovani svetac, slavni džezer Džon Koltrejn. Osnovana je 1969. godine od strane njegovog prvosveštenstva nadbiskupa Franca Kinga (77) i njegove supruge, prečasne mati Marine King (75). Ideja o osnivanju crkve prvu put se javila davne 1964. godine, dok je ovaj par u svojoj garaži držao improvizovan džez klub „Klinika za slušanje“.

 Jednog dana neko je doneo Koltrejnovu ploču iz 1965. godine “A Love Supreme“, a King je obratio bažnju na Koltrejnovu belešku na omotu ploče: „Slava Gospodu kome smo zahvalni na svemu“, počinje Koltrejn, a zatim piše: „Tokom 1957. godine doživeo sam, milošću Božijom, duhovno buđenje koje je trebalo da me odvede do bogatijeg, punijeg, produktivnijeg života. Tih godina Koltrejn je bio zavisnik od heroina i, kako legenda kaže, dok je bio na odvikavanju čuo je Božiji glas i očistio se, ponovo posvetivši život muzici,prenosi Nova.

Nisam baš bio impresioniran onim što je pisalo na ploči“, King kaže ali se sve promenilo na Koltrejnovom koncertu u Nort Biču u San Francisku gde je doživeo tranzicioni proces u kome smo ponovo rođeni kao vernici.

Džon Koltrejn zvanično je kanonizovan 1982. godine od strane Afričke pravoslavne crkve. Kingovi su počeli da izučavaju pravoslavlje, naručuju ikone u vizantijskom stilu, a svoju crkvu su imenovali kao Afričku pravoslavnu crkvu Svetog Džona Koltrejna. 

Afrička pravoslavna crkva nije identična s pravoslavljem sa naših prostora. Korene vuče iz episkopalne zajednice, a nastala je kad se u Sjedinjenim Državama javila potreba da tamnoputo stanovništvo dobije sopstveni prostor za religijsku praksu. U vreme najveće popularnosti imala je poklonike u Venecueli, Kanadi, Keniji, Ugandi i drugim zemljama.

Sveti Koltrejn je, kao jedan od njenih svetaca, stekao najveću popularnost u San Francisku. Pored svoje crkve, u ovom gradu je sa omiljenim saksofonom u ruci ovekovečen i na svodu episkopalne Crkve Svetog Grigorija Niskog. Liturgije u Koltrejnovom hramu obeležene su njegovim džez numerama, koje vernici doživljavaju kao istinsko sredstvo za postizanje duhovne svesti. Sveće, knjige, razglednice i ikone prodaju se kao prateći proizvodi preko zvaničnog sajta crkve. Na jednoj od majica, koje su takođe u ponudi, motiv krsta tvore dva prekrštena saksofona. Na drugoj je velikim slovima ispisan citat sveca: „Ja verujem u sve religije“.


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR