Godine 1956. inicijativom generalnog direktora švajcarske televizije Marsela Bezensona održan je i prvi festival pod nazivom "Grand Prix De La Chanson Europienne", budući izbor za "Pesmu Evrovizije".
Pesmu Evrovizije video je kao put ujedinjenja različitih zemalja i nacija u posleratnoj Evropi, a sam naziv "Evrovizija" prvi put je upotrebio britanski novinar Džordž Kempi u listu "London evening standard", 1951. godine.
U prvom takmičenju, održanom u gradu Luganu 24. maja 1956, a učestvovale su Francuska, SR Nemačka, Italija, Holandija, Luksemburg, Belgija i domaćin Švajcarska. Svaka zemlja je poslala dve pesme, tako da je ukupno bilo 14 pesama.
Sistem glasanja predviđao je da svaka država učesnica pošalje po dva člana žirija koji mogu da glasaju za sve pesme, uključujući i onu iz svoje države. Na kraju, žiri iz Luksemburga nije mogao da doputuje u Švajcarsku, pa je zemlji domaćinu dozvoljeno da glasa umesto njih.
Lis Asija je s pesmom "Refrain" ostala jedina Švajcarkinja koja je pobedila na Evroviziji, iako je Švajcarska ponovo kao zemlja pobedila 1988. godine, ali ju je tada predstavljala Kanađanka Selin Dion s pesmom "Ne partez pas sans moi".
Pobeda Lis je izazvala skandal i dovela u pitanje čitavu regularnost glasanja.
Glasovi pojedinačnih članova žirija nikada nisu objavljeni, mada jeste činjenica da je pobednička numera osvojila 102 poena (od mogućih 140).
Ovo je bio jedini izbor na koičenje snimano, nijedna kopija nije preživm su zemlje imale više od jedne pesme. Takođe, iako je takmela do danas osim pobedničke pesme koja je ponovljena na kraju.
Jugoslavija se Pesmi Evrovizije pridružila već 1961. kao jedina zemlja van zapadne Evrope koja se takmiči.
(Glas javnosti)