Govor, održan malo na francuskom ali više na engleskom jeziku, takođe se pozvao na svetski „egzistencijalni izazov“ klimatskih promena.
Ovaj diplomatski govor je tako sročen da je izgledao, kao da je na svaki način pokušano da se izbegnu bilo kakve šifrovane kritike na bilo čiji račun .
„Iako je izazov sa kojim se naša planeta suočava i veliki i ozbiljan, sve je više ohrabrujuće videti akcije koje preduzimaju naše vlade, naš narod i sve više privatni sektor“, rekao je kralj Senatu.
Monarhi govore po savetima ministara, tako da bi se očekivalo da takav zvanični govor zadrži političku neutralnost.
U svom govoru, kralj je rekao da želi da "neguje i neguje" srdačnu antantu između Francuske i Britanije, ali takođe želi da to postane odnos koji promoviše održivost.
foto:tviter
Kralj, koji je razgledao veliku salu Senata i delovao prilično dirnut dugim aplauzom, pozvao je na ratno jedinstvo Britanije i Francuske kao primer udruživanja snaga za moderne bitke. Pored klimatskih promena, on je istakao rat u Ukrajini kao zajedničku borbu za demokratske vrednosti, kao odgovor na „ničim izazvanu agresiju na našem kontinentu”.
„Zajedno smo nepokolebljivi u našoj odlučnosti da će Ukrajina trijumfovati“, rekao je kralj.
Kralj je takođe istakao koliko je njegova majka, pokojna kraljica, volela Francusku, u govoru koji je naglasio dug savez između dve zemlje. Bio je to ozbiljan govor, bez mnogo šala.
Glas javnosti