Glumila je u brojnim filmovima u kojima nije oklevala da eksperimentiše, od provokativnih scena u The Paperboy do emocionalno snažnih trenutaka sa Harisonom Dikinsonom u Babygirl. Bez obzira na to koliko je lik bio neugodan, fizički zahtevan ili emotivno težak, Kidman se nikada nije povukla.
Od svih uloga koje je imala u svojoj karijeri, samo je jedna rekla da je u velikoj meri uticala na nju i ostavila trajan trag. Prema magazinu Far Out, dobitnica Oskara otkrila je u intervjuu da je film Zečja rupa iz 2010. godine, drama o gubitku porodice, ostavio najdublji trag na njoj.
- Zečja rupa je verovatno nešto što mi se najviše uvuklo pod kožu jer sam tada upravo rodila ćerku. Promenila sam se na biološkom nivou zbog porođaja. A onda sam ušla u taj film, koji me je najviše uplašio - rekla je glumica.
Film, koji je režirao Džon Kameron Mičel, prikazuje život bogatog para nakon što njihov sin pogine u saobraćajnoj nesreći. Nikol Kidman je glumila Bek, majku slomljenu gubitkom, a uloga joj je donela nominaciju za Oskara, iako nije osvojila nagradu – tada je pobedila Natali Portman za Crni labud.
Kidman je snimanje filma opisala kao posebno osetljiv period:
- Još uvek sam bila iscrpljena, puna hormona. Taj film je verovatno prodro u moju psihu na mestima koja su bila veoma opasna za mene. Ne znam da li bih ga ponovo snimila, ali mi je veoma drago što jesam."
Tokom svoje karijere glumila je u nekoliko filmova koji se bave temom tuge, ali nijedan nije bio toliko blizu njenom ličnom iskustvu kao Zečja rupa, snimljen ubrzo nakon rođenja njene ćerke.
Glas javnosti/B06S