Oni su – Boni i Klajd. Boni Parker i Klajd Barou. Njihova priča? Legenda. Njihov kraj? Tragedija.
Boni je bila pesnikinja, konobarica, sitna, vatrena devojka iz Teksasa. Klajd bivši zatvorenik, sitni lopov sa velikim snovima i još većim gnevom prema sistemu. Upoznali su se 1930. godine, i kažu da je to bio trenutni spoj – ne samo pogleda, već i sudbina. Ona je volela njega, on je voleo brzinu, oružje i ideju da bude neko važan.
Zajedno su krenuli u pljačkaški pohod kroz američki jugozapad. Banke, prodavnice, benzinske pumpe, sve im je bilo meta. Ali ono što je javnost najviše uzbuđivalo nije bio novac koji su uzimali, već stil kojim su to radili. Boni je nosila beretku i cigaretu, Klajd šešir i pušku. Fotografije koje su ostavljali iza sebe bile su provokacija: par koji se smeje usred haosa, pozira s oružjem kao da su na modnom snimanju.
Nisu krali milione, ali su krali pažnju nacije. Postali su medijski fenomen. Ljudi su ih ili mrzeli, ili obožavali. FBI ih je lovio, ali novine su ih romantizovale. Bili su simboli buntovne ljubavi u svetu koji je bio stisnut pesnicom recesije.
Ali, kao i sve priče koje gube ravnotežu između romantike i nasilja, i njihova je završila tragično. U maju 1934. godine, nakon što su ih mesecima pratili, policija je postavila zasedu na seoskom putu u Luizijani. Kada su Boni i Klajd naišli u svom Ford V8, nije bilo upozorenja. U nekoliko sekundi, u njihovo vozilo ispaljeno je preko 130 metaka. Nisu imali šansu. Nisu ni izašli iz auta.
Boni je imala 23 godine. Klajd 25.
Danas su Boni i Klajd više od zločinaca. Oni su mit. Ikone pop-kulture. Iako su iza sebe ostavili krvav trag, njihova priča se i dalje prepričava – kao upozorenje, ali i kao simbol one vrste ljubavi koja pali sve oko sebe, pa i samu sebe.
Jer ponekad, ljubav stvarno ide do kraja. A Boni i Klajd su to shvatili bukvalno.
Glas javnosti /B09S