U utorak 8. decembra 1980. u Lenona je pucao Mark Dejvid Čapman iz Teksasa, tada 25-godišnjak.
Prvo je oko pet popodne na izlasku iz zgrade zamolio Lenona da mu potpiše njegov tek objavljeni album „Dvostruka fantazija“ (Double Fantasy). A kada se Lenon, nakon nekoliko sati, vraćao kući na zapadnoj strani Central-parka, Čapman je pucao i pogodio ga četiri puta. „Pogođen sam“ – to su navodno bile Lenonove poslednje reči. Kada je prebačen u bolnicu već je bio mrtav. Čapman je ostao da sedi ispred Dakote dok ga policija nije uhapsila. Dok je čekao, čitao je poznati Selindžerov roman „Lovac u raži“.
Čepmen i dalje služi kaznu za ubistvo Lenona. Nedavno se izvinio Joko Ono. kako navodi, ubio je Lenona jer je bio jako slavan, a to je želeo da bude i on.
Priznao je da se za zločin kaje, ali da ne postoji izgovor za to delo.
Lenon je ostao inspiracija za mnoge muzičare i bendove, a predmeti koje je on posedovao i dalje dostižu velike cene na aukcijskim prodajama.
Klavir na kojem je Lenon komponovao pesmu „Imagine“ prodat je 2000. godine u Londonu za 2,45 miliona evra, a jedna od njegovih gitara za više od dva miliona dolara 2015. u SAD.
Jednog prepodneva 1971, u svojoj sobi na njegovom imanju Titenherst, napisao je kultnu pesmu „Zamisli“ (Imagine). U njoj kaže da veruje da svet može da se promeni, a rane zaleče ako ljudi imaju iste snove.
„On sigurno ni u snu nije pomišljao da će to postati himna“, izjavila je Joko Ono 30 godina kasnije.
„’Zamisli’ je bilo ono u šta je Lenon verovao, a to je da smo svi jedno: jedna zemlja, jedan svet i jedan narod.