Glas Javnosti

ŽIVOT ĐORĐA MARJANOVIĆA VREDAN JE FILMA: Od spavanja na železničkoj stanici, preko prvih demonstracija u SFRJ do ordenja i zahvalnosti Jovanke Broz (FOTO+VIDEO)

Kultura
Autor: Glas javnosti

Legenda jugoslovenske zabavne muzike, Đorđe Marjanović, koji nas je danas napustio ostaće upamćen i kao krivac za prve mirnodopske demonstracije u tadašnjoj SFRJ.

A pesme “Zvižduk u osam”, “Milord”, “Ja plaćam ove noći”, “Romana”, “Mene nema ko da žali”, “Bela dama-Crni, kralj”, “Ludo srce”, “Nikad nije kasno”, “Lazarela", “Vera", „Stari frak", samo su deo legende o prvoj zvezdi eksjugoslovenskih muzičkih prostora

Kad je marta 1961. pri dodeli „Zlatnog mikrofona" Đorđe bio „preskočen", Beograd je bio svedok proresta koji su dva sata paralisali čitav saobraćaj nasred Terazija. Morala je da interveniše milicija. Da bi nekako smirio razbesnelu masu, Đorđe se popeo na krov automobila i odatle pevao : ‘Zašto si sam Milord...’

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Srb VIP (@srbija.v.i.p)

Nešto neverovatno što se više nikad neće ponoviti, ali ne samo to.

Đorđe je kršio sva pravila estradne discipline toga vremena, umesto da stoji pred mikrofonom ukočen k'o pritka, šetao je, skakao, ležao na pozornici, skidao sako i njime mlatio po vazduhu pred publikom koja ga je obozavala mnogo pre pojave Žilbera Bekoa.  

Kako angdota kaže od samog početka bio je svestan da nema glas od kojeg bi se lusteri tresli, te Đorđe je rešio da - vežba i radi. Iako su mu svi govorili da digne ruke od muzike i da nikad neće uspeti, bio je tvrdoglavo uporan. Pevao je po drugarskim večerima, igrankama, zabavama.

Stigao je da se pojavi na Kalemegdanu, gde su se održavale najuzbudljivije igranke onog doba; pevao je i u Domu kulture „Božidar Adžija" - i polako je, po Beogradu, počela da se širi fama o „mladom, talentovanom pevaču koji pravi lom gde god se pojavi".

Rođen je 30. oktobra 1933. u Kučevu, istočnoj Srbiji. Majku nije upamtio jer je umrla kad mu je bilo devet meseci; otac se ubrzo drugi put oženio, ostavivši Đorđa i njegovu sestru Ljiljanu kod dede i babe. U Požarevcu je završio gimnaziju, i sa sestrom koja se opredelila za studije književnosti, došao u Beograd i upisao farmaciju.

Zime 1954. godine sedam dana spavao je na železničkoj stanici! Fakultet je sasvim zapustio, počeo da radi manuelne poslove: na stanici je istovarivao vagone, kod „Prosvete" cepao stare knjige, bio je čak inkasant Radio-Beograda!

Pokušavao je kao glumac, čak je statirao u filmu „Svi na more" gde su mu dozvoliti da pred kamerom izgovori jednu rečenicu. U traganju za ,,tezgom" obreo se kod slavnog glumca Milivoja Živanovića, prijatelja njegovog oca, koji mu je „namestio" da povremeno statira u Jugoslovenskom dramskom pozorištu. Na sceni se Đorđe najčešće pojavljivao kao deo gomile, dok je vrhunac njegove dramske karijere bila uloga paža u „Kralju Liru"! Ni muzika nije ostala pošteđena Đorđevih eksperimenata: iznebuha, odlučio je da konkuriše za člana Beogradske opere, ali je, naravno, odbijen. Veliko „ne" podarili su mu sa Pozorišne akademije, i izgledalo je da od čitavog svaštaranja ništa neće biti.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by SILVANA ARMENULIĆ (@silvana.armenulic)

Đorđe jednostavno nije znao šta hoće, sve do 1954. kad je, prateći kolegu na audiciju pevača zabavne muzike - koju je organizovalo Udruženje džezista Srbije - i sam zapevao.

Zbunjen i zabezeknut, u pozajmljenom odelu kome je podvrnuo nogavice i zasukao rukave, Đorđe je otpevao jedine dve pesme koje je znao: „Mulen ruž" i „Usamljeni gaučo". Aplauz je bio gromoglasan. Dušan Vidak, tadašnji sekretar Udruženja džez muzičara, pohvalio ga je: „Samo ti guraj dalje, mali! Ima u tebi nečeg...".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Milena Dravić Nikolić (@milenadravicglumica)

Posle prelomnog trenutka u Nišu 1958. godine Marjanović je ispšričao:

-Neki put sam mu zahvalan, neki put ga proklinjem. Duško  Radančević, mi je rekao: ‘Đokice, ja još od pre rata pratim sve jugoslovenske pevače. Ovo, što se večeras dogodilo, nije se dogodilo nikad do sada i ne znam da li će se ikada više dogoditi. Večeras je prvi put stvorena kod nas prava zvezda. Vrata su ti se širom otvorila, kao da se umešao prst sudbine. Prema tome, ti nešto u sebi nosiš, priroda ti je dala. Hteo bih da te opomenem. Ovo je jako gorak hleb. Mnogo je teško. Ako si spreman na ta odricanja, na to da te jedni pljuju, a drugi hvale, ti imaš sve uslove da budeš zvezda. Ali, ako nisi u stanju da podneseš, bolje zauvek napusti pevanje. Rekao mi je da mu se javim za nedelju dana. Ja mu se javim već posle par dana - nit' sam spavao, nit' sam jeo: ‘Duško, ja sam se odlučio. Krećemo!’…”, ostalo je legenda.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Yousonso (@officialyousonso)

U vreme kad se na Zapad još gledalo kao na dekadentno čudovište veliki Đoka Marjanović imao je u ono vreme Klub obožavlaca, kritičari su govorili da nema glas, obožavatelji da nema konkurenciju, a I žene i muškarci, svih dobi, stajali su ispred njegove garderobe i čekali da se pojavi i da im autogram.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by XXZ magazin (@xxzmagazin)

Kako je ostalo zapisano on je čovek koji je prvi kod nas mikrofon izvadio iz stalka i s njim prošetao kroz zabezeknutu publiku; istorija možda neće zabeležiti da je prvi skidao sako na sceni i bacao ga navijačima, da je prvi skakao i padao po pozornici, pokazavši da gravitacija nije dogma koja se ne može sruštiti, da se valjao po daskama koje život znače - ali je nepobitno dokazano da je baš Đorđe Marjanović trasirao put rokenrolu i bio prvi u socijalističkoj Jugoslaviji koji je osetio sve dimenzije neviđene slave i popularnosti po aktuelnom tržišnom principu.

Učestvovao je na gotovo svim jugoslovenskim festivalima zabavne muzike - ”Beogradsko proleće”, “Vaš šlager sezone”, “Festival Opatija”, “Pesma leta”, “Splitski festival”, “Zagrebački festival”… Bio je ogromna je zvezda bio i u bivšem Sovjetskom Savezu, pevao je u najvećim dvoranama i bio dočekivan sa počastima, a Mihail Gorbačov, predsednik Sovjetskog saveza, dodelio mu je Orden za učvršćivanje prijateljstva i širenje kulturnih veza između Jugoslavije i SSSR - o njegovim uspesima u ovoj državi pisao je i američki Newsweek. Na jednom od tih putovanja Đorđe je upoznao i svoju suprugu Eli.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by music=life? (@_djordje_ivan_i_klinci_)

Za vreme jednog od jedanaest koncerata u Domu sindikata, Đorđu Marjanoviću je stiglo pismo sa porukom: "Molim Vas, Đorđe, izvinite, nisam u mogućnosti da dođem na Vaš koncert.". U potpisu je stajalo ime Jovanke Broz, prve dame SFRJ. 

Pojavio se u nekoliko filmova i televizijskih serija, uglavnom igrajući sebe.

Obožavatelji Đorđa Marjanovića poznati su kao "đokisti", a širom zemlje postojali su klubovi đokista.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by istorijskizabavnik (@istorijskizabavnik)

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR