Glas Javnosti

UMESTO PONOSA, STID: Događaji oko filma 'Košare' ruglu izvrgnuli jednu od najvećih bitaka u srpskoj istoriji

Kultura
Autor: Glas javnosti

Bitka za Košare sa razlogom zauzima mesto jedne od najvećih bitaka u istoriji Srbije, ali to kao da ne zanima one koji stoje iza ovog projekta. Tako smo, umesto nečega na šta bi svaki građanin Srbije bio ponosan, dobili priču od koje je svakoga ko iole poštuje domaću istoriju - stid. U najmanju ruku.

Snimanje filma započelo je na Vidovdan ove godine, a cilj je bio da ovo umetičko delo široj javnosti prikaže do sada znane i neznane detalje bitke koja je trajala 67 dana, a tokom koje je poginulo 108 pripadnika tadašnje Jugoslovenske Narodne Armije.

Manje od dva meseca kasnije, čitava priča naišla je na veliku prepreku, a veliko je pitanje da li će biti snage i volje da ona bude prevaziđena. 

Obelodanjeno je da je film prestao da se snima, pokuljala je u javnost „prljava voda“, a saznali smo, u najkraćem, da postoji nepomirljiv sukob između filmske ekipe i producenata. 

Sve zvuči banalno: producenti zahtevaju od režisera Balše Đoga da promeni scenario i „olakša“ priču kako bi se brže snimili i film i televizijska serija. Autor na to ne pristaje, jer je snimanje odmaklo, i sada je Bitka na Košarama – ponovo žrtva. 

Nebitno je ovde da li je u pozadini svega sukob koncepcija, umetničkih pogleda i ideja ili samo ucveljenih sujeta. 

Nebitno je i da li se iza spora kriju finansijski razlozi, marketinške zakonitosti, pravila divljeg tržišta koja nagrizaju i kulturu. 

Nebitno je čak i da li su se u sve uplele i neke zakulisne političke igre, jer se nekima, naročito spolja, sigurno ne bi dopala filmska saga o junačkoj odbrani srpske zemlje.

Sve je to nebitno u ovom trenutku. 

Košare/Foto: Tanjug/AP

Bitno je da sa ovom groznom epizodom pod hitno mora da se prekine. Odmah!

Ako to nisu u stanju sami da urade filmski radnici kojima je povereno snimanje, onda bi morao da se umeša neko jači – ministarstvo, vlada, vrhovni komandant. 

Jer Bitka za Košare ne sme više nijedan dan da bude predmet sitnošićardžijskog inaćenja i sramoćenja pojedinaca.

Autoriteti koji imaju poluge moći i koji su obezbedili i novac za film, istog trenutka moraju da pronađu rešenje da preseku užasno spletkarenje i natezanje i da se snimanje filma nastavi. Inače će i sami snositi odgovornost za blamantnu i nedostojnu mrlju na istorijskoj bici. 

Bitka za Košare nije samo savremeni srpski mit. U taj rat su poslati mladići sa služenja redovnog vojnog roka koji su imali 20, 21, 22 godine. Ostavili su kosti u snegu Prokletija. 
Njihovi roditelji, braća i sestre nisu ih dočekali. Ali će zauvek biti ponosni na njih. Kao što će biti ponosna i Srbija. 

Zato niko nema pravo da stavlja sebe ispred uzvišenosti teme i da kalkulantski žonglira pred herojima Košara. 

Vidovdan, kad je počelo snimanje Košara, jeste nosio uvek i neki usud kroz našu istoriju. Ali danas je Preobraženje – šansa, a u ovom slučaju i obaveza, da se sve opet preokrene. 

(Izvor: Glas javnosti/Sputnjik)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR