Art Špigelman, rođen 15. februara 1948. godine u Stokholmu, dobar deo svojih dvadesetih i tridesetih godina je proveo pokušavajući da svog oca ubedi da mu ispred diktafona ispriča svoj život u Aušvicu. Nakon više godina ubeđivanja, Vladek, rođen u Poljskoj, pristao je i usledila je priča koja je 1992. godine donela Artu specijalnu Pulicerovu nagradu.
Ono što ovaj strip izdvaja od ostalih je ne samo priča, već i način na koji je Špigelman pristupio celoj temi. Naime, on je Jevreje prikazao kao miševe (iz tog razloga strip i nosi naziv "Maus"), Poljaci koji su sarađivali sa Nemcima ili zarađivali na progonu Jevreja su prikazani kao svinje, dok su vojnici savezničkih snaga prikazani kao psi.
Ispovest Vladeka Špigelmana i prikaz njegovog sina Arta predstaljvaju jedan od najjačih pokazatelja svih strahota Holokausta i patnje kroz koju je jedan narod prošao.
Vladek je umro 1982. godine. "Maus" je objavljivan u periodu od 1980. do 1991. godine u okviru magazina "Raw" koji je uz Arta uređivala i njegova supruga Fransoa Mouli.
- "Samuel Beckett dijo una vez: 'Cada palabra es como una mancha innecesaria en el silencio y la nada."
— ᴍᴀᴛᴜꜱ ?? ?? (@DJMatus) October 20, 2020
- "SÍ."
- "Por otro lado, él lo DIJO."
MAUS
Art Spiegelman pic.twitter.com/Cimo73tey4