De Kar je takođe opisala posetu Luvru kao „fizičko mučenje“ i rekla da način na koji je Mona Lisa izložena „ne daje publici sredstva da razumeju delo i umetnika“.
Njene komentare iskoristila je u petak Frančeska Karuzo, regionalna savetnica za kulturu u italijanskoj Lombardiji, koja je istakla da bi remek-delo Leonarda da Vinčija trebalo da bude uklonjeno iz Luvra i izloženo u Milanu.
„Spremni smo da ugostimo Mona Lizu u Lombardiji... Neću komentarisati specifične primedbe predsednika (Makrona) o stanju muzeja, ali pozdravljam apel da se potraži druga lokacija“, izjavila je za italijanske medije.
„Rekla bih da, dok čekamo odluku francuske vlade, mi u Lombardiji veoma rado prihvatamo ovo delo koje predstavlja najbolje od italijanske umetnosti i kulture“, dodala je, napominjući da bi to bilo „još značajnije“ pred Zimske olimpijske igre 2026. godine u Milanu i Kortini dAmpeco.
Ovo dolazi u trenutku kada je francuski predsednik Emanuel Makron najavio velike planove za renoviranje čuvenog muzeja, koji trenutno ima probleme sa curenjem vode, pretrpanostima i promenama temperature – pre nego što je izjavio da će Britanci uskoro morati da plate više za ulazak.
Nakon Bregzita, posetioci izvan EU moraće da plate višu ulaznicu, čak i nakon što je predsednik Luvra Lorens de Kar prošle nedelje upozorio da je zgrada stare više od nekoliko vekova u lošem stanju.
Francuska ide stopama Španije koja je ranije ove godine najavila da će oporezovati strane kupce koji žele da kupe nekretnine, čime je izdvojila Britance koji će plaćati više.
Glas javnosti T02S