Naši zaboravljeni prijatelji - Goranci -
Bugari, Makedonci, Bošnjaci, Turci i Albanci. Svi svojataju malu etničku zajednicu – Gorance, koja vekovima živi na Gori, na Šar planini. A oni su i dalje svoji, ali zaboravljeni od države i naroda kojima su vekovima najodaniji prijatelji. Goranci su zaboravljeni od strane države Srbije i srpskog naroda!
Specifični po svemu, od jezika kojim govore, preko običaja koje upražnjavaju, do toga da slave Božić,Đurđevdan i Mitrovdan, ali i Bajram i Kurban-Bajram i odlaze u džamiju na molitvu, i dalje odolevaju vekovnom ugnjetavanju od strane drugih okolnih zajednica kojima je isključiv cilj da unište identitet Goranaca. Govore goranskim jezikom, odnosno staroslovenskim srpskim jezikom koji se nekada izučavao na čuvenoj Prizrenskoj Bogosloviji.
A mi Srbi, oni u koje Goranci polažu nadu i poverenje, i država Srbija, ona koju smatraju svojom i kojoj su odani, mi smo ih zaboravili i prepustili ugnjetavanju i nasilnom menjanju identiteta koji je viševekovni proces. I ne samo to, nego na našu najveću sramotu, beleže se i napadi na njihove pekare po Srbiji, u čemu su Goranci dokazani majstori.
Danas je u Gori jedva oko 6000 uglavnom starih domaćinstava. U Srbiji živi oko 11 000 Goranaca, a u inostranstvu oko 13 000. Položaj Goranaca na Kosovu i Metohiji je izuzetno težak danas, a o tome niko i ne priča u Srbiji.
Uglavnom se svi istraživači o poreklu Goranaca slažu da su oni slovenskog porekla o čemu govore i mnogi toponimi kao što su planina Jelica, Popov rit, Duškina reka i mnogi drugi. Poreklo goranaca istraživala je i Srpska akademija nauka i umetnosti i najdetaljnije se poreklom Goranaca bavio dr Miroslav Lutovac. U 17. veku započet je proces islamizacije Goranaca, a i dan danas se pamti baba Božana, poslednja Hrišćanka koja je preminula u 18. veku.
Zanimljivosti u vezi Goranaca:
Car Dušan je, kako je zabeleženo, jeo jagnjad koja je pasla samo na Gori. Koliko ih je cenio govori zapis iz 14. veka u kojem Car Dušan nalaže da se Gorancima ne naplaćuje porez po grlu stoke, nego će plaćati godišnji porez po domaćinstvu. “Ovo naređujem zato što su oni najveći ljubitelji države i najverniji deo mog naroda, koji je vredan i radan, i veruju u ovo moje i ono Hristovo carstvo”.
Deni Avdija, sin Goranca Zufera Avdije, bivšeg košarkaša Crvene Zvezde, sinoć je izabran kao 9. pik na NBA draftu. Tom prilikom izjavio je : “Moj otac je Zufer Avdija. Rođen je na Kosovu, u Srbiji. Bio je košarkaš repezentacije Jugoslavije i nekoliko timova u Izraelu.”
Srbija mora jasno i glasno stati u odbranu identiteta Goranaca. Mi Srbi, kao narod, ne smemo zaboraviti naše prijatelje. Opstanak Goranaca mora se obezbediti na svaki način. Njihov glas se mora jasno čuti u Srbiji!
Glas javnosti