Autorka "Otpadnika"Anja Mijović rođena je u Beogradu 1975. godine. Studirala je dramaturgiju u vreme kad je ,,Beograd bio svet". Glavni i odgovorni urednik je portala ,,Direktna reč". Bila je saradnik na scenariju televizijske serije ,,Kljun", ,,Otpadnici - Slučaj prvi" je bio njen prvi roman i u interjuu za Glas Javnosti Anja Mijović govori o svom krimi romanu prvencu.
U poslednje vreme krimi žanr i triler su sve zastupljeniji u srpskoj književnosti i kinematografiji. Zašto ste se vi opredelili baš za taj žanr.
-Kad se pojavio konkurs za TV seriju, koji neću da reklamiram, jer nisam pobedila, kod nas nije bilo krimiserija. A ja nekako najviše volim taj žanr, i da gledam i da čitam, pa sam se osmelila da probam. Dakle, Otpadnici su prvo bili scenario, no kako ne pobedih na konkursu, zainatila sam se da ne odustanem i ,,presvukla” ih u roman.
Pripadate generaciji ikoja je mladost provela u mračnim devedesetim. Koliko vas je to opredelilo za stvaranje romana poput Otpadnika?
-Istina je da je Beograd tokom ’90-ih bio kao divljizapad tj. da smo imali prilike da vidimo i iskusimo užase koji se ne dešavaju u ,,normalnim okolnostima”. Može biti da sam ispekla zanat snalaženja među uličnim probisvetima, pa je možda bilo lakše dočarati taj svet.
Zašto reizdanje prve knjige Otpadnika baš u ovom trenutku i zbog čega ste nastavak objavili u jednoj knjizi?
-To beše ideja izdavačke kuće ,,Čarobnaknjiga”, jer ,,trileraši” kad vide da ih čeka debela knjiga trilera, samo im bale pođu. Poverovala sam u tu ideju, jer i ja kad vidim novog Nesbea da se raspisao, samo mi repić fali da zamašem. A ,,ovaj” trenutak traje već oko godinu dana tj. otkako traje moja potraga za odgovarajućim izdavačem.
U Otpadnicima se govori o odeljenju MUP-a za visokotehnološki i sajber kriminal. Koliko su roditelji i javnost uopšte u Srbiji upoznati sa tom granom kriminala?
-Veoma malo i veoma šturo, i samim tim su potpuno nezaštićeni. Najstrašnije od svega je što su i njihova deca izložena raznim monstrumima jer su im roditelji nesvesni opasnosti koja vreba bukvalno iza svakog, virtuelnog ćoška.
Postoji li imogućnost da se od Otpadnika snimi serija, nešto poput „Ubica mog oca“?
-Naravno. Ubrzo pošto je prethodno izdanje osvanulo na policama knjižara, kontaktirala me je Biljana Prvanović iz Delirium Films-a i pao je dogovor da jednog dana snimimo seriju, a režiraće je Srđan Dragojević. Scenario je, je li, već gotov, samo se čeka koja televizija.
Pojedini čitaoci kažu da Otpadnici deluju dok se čitaju kao da je roman napisao muškarac. Može li se uopšte književnost podeliti na mušku i žensku?
-Da, stalno mi to govore, da ,,muški pišem”, a meni je to simpatično. Predrasuda je da su ženski pisci nežniji, lepršaviji, suptilniji. Ili umeš ili ne umeš, nema to veze s polom, tako bar ja cenim.
Kako je bitipisacdanas u Srbiji?
-I pre korone beše jedva, kraj s krajem, a kako će sad biti bez promocija – ne znam. Na putu sam da otkrijem.
Ulaže li Srbija danas u umetnost više nego ranije?
-Ne ulaže uopšte.
Šta planirate u narednom periodu, ostajete li u žanru trilera ili menjate književni fah?
-Planiram da ,,otpadnički” obradim sve što nas žulja svakodnevno, tako da će biti još bar pet nastavaka sage. Sad čekam reakcije publike na drugi deo, znače mi utisci, a zahvaljujući društvenim mrežama ću ih videti. Ubrzo se onda bacam na treći deo, već mi se javljaju dramske situacije u glavi.
Ko su danas Otpadnici u Srbiji, kako biste ih definisali?
-Biti Otpadnik je u stvari titula tj. moji Otpadnici su ekipa vitezova koja dolazi da sredi stvar. Otpadnik je neko ko gaji zaboravljene vrline, a to su pravdoljubivost, hrabrost i empatija. Toliko smo zaglavljeni u vrtlog nekih najnižih ljudskih poriva da nam se čini da među nama Otpadnika više nema. E, ima! Tu su, samo treba da se probude.
(Glas javnosti)