Šifer je poslednjih godina autor knjiga o Oskaru Vajldu, Lordu Bajronu, knjige o Dejvidu Boviu. Sredinom prošle decenije bio profesor filozofije umetnosti i literature na Visokoj školi Kraljevske akademije lepih umetnosti u Liježu i Belgijskog koledža u Briselu.
Pričalo se da se sretao se sa Slobodanom Miloševićem i Radovanom Karadžićem, a iz vremena kada je boravio u Srbiji ostao je zapamćen njegov humanistički rad na menjanu, kako su mediji iz Slobinog vremena govorili “satanizovane” slike Srbije nastale posle raspada SFRJ.
Oni koji ga sećaju iz tog vremena kada je često boravio u Srbiji setiće se njegove velike ljubavi sa pevačicom Gocom Bouoinosvkom koja je tada bila na vrhuncu karijere.
Zli jezici će reći i da je Šifer utvara iz devedesetih, jedan od članova Slobine armade “srpskih prijatelja” iz sveta, koja je svoj svoj humanistički zanat praktikovala isključivo u Srbiji.
"L'affaire Puigdemont: l'indigne silence de l'EUR et de ses intellectuels" Daniel Salvatore Schiffer
— Xavier Bescós (@XBescos) April 5, 2018
Un énième abus de pouvoir, contraire aux droits de l'homme; un indigne et coupable silence de la part de l'EUR, de ses politiques et de ses intellectuels.https://t.co/ihyT0v0pLF pic.twitter.com/WhG1buciq4
Poslednji put u Srbiji se oglasio 2015. godine kada su domaći mediji preneli njegove reči.
“Srbi su poslednji Mohikanci. Sanjari. Ukorenjeni u svojim epopejama… Srbija je slovenska i pravoslavna zemlja, a njena majka je Rusija”.
Par godina pre toga otvorivši dušu za domaće medije iako razočaran zbog svega što je doživeo, i dalje je govorio da ne idealizuje Srbe.
- Nisam branio Srbe, već ideju slobode, nezavisnosti, veličine duha, nacije i zemlje, ponosa na sopstvenu kulturu i istoriju, čija su inkarnacija u to vreme bili. To je ono što Srbi nikada nisu razumeli u mom angažmanu. Uvek su mi prišivali određenu etiketu, upotrebljavali me u političke svrhe. Nisam branio Miloševića, nego srpski narod. Pa čak i da sam ga branio, u čemu je problem? Eksploatisali su me, svako na svoj način, i režim i opozicija. Nemam ništa protiv Srba, obožavam ih, ništa se, na kraju, nije promenilo, ali sada se klonim politike.
Ljubav popularne pevačice i filozofa nije se okončala slavno, ali se Šifer ipak oženio Srpkinjom Svoju suprugu Danijelu Šifer je upoznao 1993. godine u Beogradu. Bila je to velika ljubavna priča. Imaju sina Aleksandra, a Danijela i Danijel su se razišli 1999.
On je govorio da su ostali dobri prijatelji, a njihov sin se jedno vreme bavio manekenstvom, a povukavši na oca studirao je filozofiju.
(Glas javnosti)