Ova inovacija dolazi sa Univerziteta Džons Hopkins, a rezultat je sistema koji koristi veštačku inteligenciju sličnu ChatGPT-u.
Robot je prethodno treniran gledanjem snimaka stvarnih operacija, a zatim je zahvaljujući tehnici učenja putem oponašanja, uspešno savladao čak 17 faza složene operacije, od prepoznavanja tkiva do preciznih rezova i postavljanja kopči, prenosi Index.
„Ovo je ogroman iskorak, jer rešava ključne prepreke za primenu autonomnih hirurških robota u stvarnim uslovima“, rekao je Ji Woong „Brian“ Kim, glavni autor studije.
Prema rečima dr. Matijasa Unberata, profesora na Johns Hopkinsu, ključni izazov bio je kako sve složene korake pretvoriti u programski kod. Odgovor je pronađen u posmatranju ljudi, baš kao što učenici uče gledajući učitelja.
„Ako robot može naučiti gledajući čoveka, proces postaje mnogo jednostavniji“, objašnjava Unberat.
Tako je novi sistem nazvan SRT-H (Surgical Robot Transformer-Hierarchy). Tokom testiranja, robot je sa 100% preciznosti ponovio operaciju na osam uzoraka svinjske žučne kese, bez ijedne greške, iako je zahvat trajao nešto duže nego kod čoveka.
Robot koristi obradu prirodnog jezika kako bi u realnom vremenu razumeo i reagovao na glasovne komande, poput „pomeri levu ruku ulevo“. U istraživanju, uspešno se prilagodio i kada su mu otežali zadatak, promenili položaj tela ili izmenili boju tkiva.
„Pokazali smo da je moguće automatizovati i najzahtevnije operacije s visokim stepenom pouzdanosti“, istakao je profesor Aksel Kriger, vođa tima.
Naučnici veruju da su ovim eksperimentom napravili ključni korak ka autonomnoj hirurgiji. „Donedavno se ovo činilo kao naučna fantastika, a sada je dokazano da je izvodivo“, zaključio je Kim.
Glas javnosti /B11S