Japanski naučnici su sada otkrili protein koji izaziva proces starenja. Ako se on blokira starenje ćelija može da se uspori ili čak preokrene u suprotnom pravcu. Ljudi ne samo da bi živeli duže, već bi i starosno uslovljene bolesti kao osteoporoza, bolesti srca, neke vrste raka ili neurodegeneracija mogle da se ublaže. Možda bi neke od tih bolesti mogle i da budu sprečene pre prvih simptoma.
U procesu starenja ćelije su postepeno sve manje aktivne. Više se ne dele, ali i ne odumiru. To stanje se zove senescencija ili „starenje ćelije“. Takve ćelije nisu samo stare već su i znatno veće. Verovatno to prouzrokuju proteini koji zadebljavaju stres vlakna u ćelijskim zidovima i tako ich čine manje pokretnim.
„Fascinantna indicija je to što su senescentne ćelije mnogo deblje od mladih ćelija, što ukazuje na to da proteini u tim vlaknima pomažu da zadrže svoju veličinu“, kaže vodeći naučnik u ovom istraživanju Piravan Čantačotikul.
Naučnici su identifikovali protein AP2A1 (Adaptor Protein Complex 2, Alpha 1 Subunit) koji se pretežno nalazi u senescentnim ćelijama.
„Potiskivanje AP2A1 u starijim ćelijama preokrenulo je senescentnost i počelo je da stimuliše obnavljanje ćelije, dok je indicirano preveliko prisustvo proteina u mlađim ćelijama ubrzalo proces starenja“, rekao je Šinji Deguči, vodeći autor studije.
Sigurno će potrajati dok ovo naučno otkriće ne nađe i praktičnu primenu. Ali za razliku od mnogih proizvoda koji obećavaju podmlađivanje, otkriće bi zaista moglo da doprinese produžavanju života i boljem zdravlju. Naime, ovde se ne bi suzbijali simptomi starenja, već ćelijski uzroci tog procesa.
Glas Javnosti/ N01S