Glas Javnosti

Neverovatno čulo: Krpelj prepoznaje čoveka na 10 metara

Život
Autor: Glas javnosti

Iz zelenih površina, posebno tokom toplijeg vremena, vrebaju krpelji, paraziti koji mogu biti prenosioci opasnih bolesti kao što je lajmska, encefalitis, babezioza. Iako su veoma sitni i skoro neprimetni, i njihov vid je slab, ipak imaju sposobnost da osete čoveka na par metara.

Ubod krpelja se obično ne oseti i može da ostane zakačen na koži više dana. Trebalo bi ga izvaditi što pre, u toku prvih 24 časa od uboda, kako bi se smanjila verovatnoća prenosa infekcije. Ne treba stavljati nikakva hemijska sredstva - alkohol, benzin, aceton, lak za nokte, jer ova sredstva izazivaju povraćanje crevnog sadržaja krpelja u kojem se mogu naći uzročnici lajmske bolesti. Najsigurnije je da ga izvadimo u zdravstvenoj ustanovi - ambulanti, domu zdravlja, odeljenju za kožne bolestim piše na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravnje Beograd.

Opasnost iz trave nema oči, ali može da oseti potencijalnog domaćina

Krpelji su drugi po važnosti prenosioci bolesti za ljude i životinje, odmah posle komaraca. Detekcija domaćina krpelja se uglavnom pripisuje Halerovom organu, složenoj senzornoj strukturi na prednjoj nozi krpelja koja detektuje mirise, ugljen-dioksid i toplotu. Ovi paraziti nemaju oči kao mi, njihov vid je vrlo slab, ali zahvljujući pomenutim organima mogu "uočiti" domaćina na udaljenosti do 10 metara.

Prema istraživanjima, krpelji mogu da detektuju ljudsko telo koristeći infracrveno zračenje koje emituje ljudsko telo. Dakle, ta sićušna i opasna stvorenja mogu da lociraju čoveka na udaljenosti od 4 metra putem infracrvenog zračenja koje emituje telo, dokazuju studije.

Prepoznavanje i otkrivanje prvih simptoma i znakova lajmske bolesti

Oni jesu sitni, ali mogu da budu veoma opasni - jedan od problema koje nose je mogućnost lajmske bolesti. Praćenje zdravstvenog stanja osoba koje su imale ubod krpelja sprovodi se u trajanju 3 meseca, radi otkrivanja prvih simtoma bolesti. Pojava karakterističnog crvenila kože na mestu uboda krpelja uz moguću pojavu opštih simptoma i znakova infekcije kao što su povišena telesna temperatura, glavobolja, bolovi u zglobovima i mišićima, uvećane lokalne limfne žlezde su znakovi na koje treba obratiti pažnju. Izuzetno je važno početi sa lečenjem što pre primenom pravilne terapije pod kontrolom lekara.

Od ove bolesti obolelo je skoro 6.400 stanovnika Beograda, prema podacima Savetovališta za lajmsku bolest Gradskog zavoda za javno zdravlje, koje je otvoreno 1987. godine, do kraja 2017. godine Karakteristično crvenilo na mestu uboda krpelja (Erythema migrans) imalo je oko 78 odsto obolelih. Bolest se završila u prvom stadijumu u 68,8 odsto, a razvoj drugog i trećeg stadijuma je utvrđen u 20,1 odsto i 4,3 odsto obolelih.


Glas javnosti R02S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR