Lista objavljena 2002. uključivala predviđanja da će se, između ostalog, zagađenje od izlivanja nafte smanjiti, da će broj invazivnih vrsta širom sveta porasti, da će genetski modifikovani organizmi imati štetne posledice po okean, a da će uticaji globalnih klimatskih promena osećati sve jače.
Sada, skoro 25 godina kasnije, isti istraživači, zajedno sa većim i raznovrsnijim timom međunarodnih stručnjaka, ponovo su razmotrili svoja predviđanja.
Otkrili da su mnoga od njih bila tačna, u potpunosti ili delimično, dok druga nisu imala ishod kakav je tada bio očekivan, saopštio je Univerzitet u Plimutu.
Pretnje koje su dobile na značaju su: globalno zagađenje plastikom, acidifikacija okeana, ekstremne oluje i vremenske prilike, kao i svetlosno i zvučno zagađenje.
Istakli su da, iako postoje ključni problemi za koje veruju da će verovatno ugroziti svetske obale od sada do 2050. godine, mogu se pojaviti i drugi koji će zahtevati različite nivoe lokalnog i globalnog delovanja kako bi se rešili.
Obe studije vodio je profesor Stiven Hokins, istraživač u Udruženju za morsku biologiju, a koautor je bio profesor Ričard Tompson OBE FRS, profesor morske biologije na Univerzitetu u Plimutu.
Za novu studiju, objavljenu u Marine Pollution Bulletin, sarađivali i sa dr Ketrin OŠonesi i drugim kolegama iz Udruženja za morsku biologiju i Univerziteta u Plimutu, kao i sa raznim drugim organizacijama.Zajedno su objedinili stručnost iz disciplina kao što su klimatske promene, morska biologija, zagađenje plastikom, svetlosno i zvučno zagađenje i eko-inženjering
- Naše dve studije su pokazale da je tokom proteklih 25 godina moguće predvideti neke od izazova sa kojima bi se planeta mogla suočiti u budućnosti i identifikovati načine na koje se oni mogu rešiti. Međutim, uvek će postojati stvari koje ne možemo predvideti – i stvari koje se ne ostvare onako kako naučnici očekuju – rekao je prof. Hokins.
Među stvarima koje naučnici nisu predvideli su; uticaji priobalnog rudarstva, acidifikacija okeana i njen potencijalni uticaj na morske vrste, efekti veštačkog svetlosnog zagađenja, efekti zagađenja bukom, ekstremne poplave i suše, razmere i efekti zagađenja plastikom, uticaji farmaceutske kontaminacije, kao i kombinovani efekti različitih ekoloških pretnji i hemijskih jedinjenja.
Glas javnosti/A03S