Istezanje svakog jutra može poboljšati fleksibilnost i dati vam energiju za dan koji je pred vama.
Većina ljudi oseća potrebu da se istegne nakon buđenja kako bi se ublažila ukočenost zglobova i poboljšala cirkulacija. Pored toga, čak i samo kratko istezanje može poboljšati mentalno zdravlje omogućavajući vam da se ponovo povežete sa svojim telom.
Izvor: Youtube screenshot
Izvođenje vežbi istezanja pre i posle treninga takođe je od suštinskog značaja za sprečavanje naprezanja mišića.
Bez obzira kada ga vežbate, istezanje će vam pomoći da poboljšate vaše mentalno i fizičko blagostanje, prenosi Zadovoljna.hr.
U nastavku saznajte šta se dešava vašem telu kada se protežete svaki dan:
Svakodnevno izvođenje ovih pokreta pomaže u povećanju fleksibilnosti jer produžavaju mišiće. Stručnjaci preporučuju istezanje najmanje 10 do 30 sekundi da biste dobili punu korist od vežbe.
Veća fleksibilnost možda ne izgleda mnogo, ali pomaže u smanjenju ukočenosti zglobova i problema sa pokretljivošću koji dolaze sa godinama. Kako starimo, prirodno gubimo hrskavicu u zglobovima i kostima, tako da je redovno istezanje neophodno.
Nedovoljno kretanje može dovesti do ukočenosti i nefleksibilnosti u zglobovima i mišićima, koji mogu postati skraćeni i lomljivi, povećavajući rizik od povreda kao što su uganuća i prelomi. Često istezanje može pomoći da se opuste zategnuti mišići i poboljša opseg pokreta.
Najbolje ih je izvoditi nakon vežbanja.
Za razliku od statičkog istezanja, koje je pasivno, dinamičko istezanje uključuje više pokreta i dobro je za zagrevanje pre treninga kako bi se povećala cirkulacija i poboljšao opseg pokreta.
Dinamičko istezanje uključuje, između ostalog, okrete kukovima i bočne iskorake. Zadržite svaku pozu dve do tri sekunde i uradite šest do osam ponavljanja.
Svaki sportski trener ili zdravstveni radnik će naglasiti važnost istezanja pre vežbanja. Zagrevanje pre utakmice ili treninga priprema mišiće za kretanje i ublažava napetost u telu, a povećana fleksibilnost i opseg pokreta mogu poboljšati sportske performanse.
Istezanje nakon sportske aktivnosti je takođe neophodno za smanjenje rizika od povreda.
Redovno istezanje poboljšava protok krvi i povećava snabdevanje mišića hranljivim materijama. Povećana cirkulacija povećava nivo kiseonika u telu, pomažući vam da se osećate energičnije i osveženo.
Na kraju, bolja cirkulacija može skratiti vreme oporavka nakon vežbanja i ublažiti bolne mišiće.
Ukočeni i napeti mišići mogu uzrokovati loše držanje zbog ograničenog opsega pokreta i nefleksibilnosti. Trening snage i istezanje mogu pomoći u smanjenju bolova u mišićima i poravnanju kičme, što će vremenom poboljšati držanje.
Bol u donjem delu leđa je jedan od najčešćih razloga za odlazak kod lekara i vodeći uzrok globalnog invaliditeta. Sedeći način života i kancelarijski poslovi su smanjili naš opseg pokreta, što je rezultiralo ukočenim i bolnim mišićima.
Međutim, vežbanje i redovno istezanje mogu poboljšati pokretljivost i pomoći u smanjenju napetosti u mišićima leđa. Poboljšanje telesne snage i mišićne mase poboljšaće vaše fizičko zdravlje, smanjujući rizik od povreda leđa.
Stres nastaje u umu, tako da njegovo eliminisanje na izvoru može sprečiti fizički bol. Kada ste pod stresom, telo se prirodno napreže, sprečavajući ravnomeran protok energije.
Međutim, istezanje vas podseća da usporite i fokusirate se na disanje, što vam može pomoći da smirite um. Takođe vam daje odmor od razmišljanja, vraćajući vas u kontakt sa sopstvenim telom.
Kao i joga, istezanje je vežba uma i tela koja promoviše opšte blagostanje i pozitivnu energiju.
Glas javnosti /N01S