„Špigl“ piše da već ove godine četvrtina svih Nemaca nema dovoljno novca za odmor pozivajući se na reprezentativno istraživanje Instituta za istraživanje javnog mnjenja „Civey“ rađeno za ovaj list.
Prema istraživanjima i anketama koje je proveo ovaj list, budžet za putovanja srednjeg sloja kreće se većinom od 1.000 do 3.000 evra. S druge strane raste broj onih čiji budžet iznosi više od 7.000 evra.
Udeo izdataka za godišnji odmor u prihodima domaćinstava u 2022. porastao je za 0,6 postotnih bodova, a troškovi po danu godišnjeg odmora vrtoglavo su porasli u proseku za 103 evra: 18 posto više nego 2019. godine.
U tekstu se pominju i turističke destinacije u Evropi na kojima Nemci najviše letuju, među kojima je i Hrvatska.
„Povećanje cena i inflacija ne pogađa samo najniže razrede po visini dohotka, već i solidnu srednju klasu: oko petinu svih domaćinstava s neto mesečnim prihodom između 2.500 i 3.500 evra, a upravo su to oni ljudi koji u najvećem broju dolaze na letovanje u Hrvatsku“, navodi se u tekstu.
„Špigl“ piše da se i mnogi bogataši teško mire s time da let Konkordom na Maldive košta 20.302 eura u biznis klasi. Drugi su još neodlučni gde ići, a gotovo četvrtina Nemaca koji žele ići na letni odmor nije rezervisala do sredine jula.
Navodi se i da najbogatijih deset posto Nemaca poseduje gotovo 60 posto ukupnog bogatstva.
„Iz financijske krize i korone izašli su još bogatiji. S druge strane, srednja klasa bori se s realnim gubicima plata u tri uzastopne godine i sa strahovima od društvenog pada” pišu dalje i ističu da bi to moglo dovesti do društvenih napetosti.
„Ono što će se sigurno dogoditi jeste to da će se promeniti navike putovanja jer je očito doba jeftinijih i masovnih putovanja iza nas”, zaključuje se u tekstu.
„Špigl“ navodi koje su destinacije ove godine najskuplje, a to je na Mediteranu Španija. Hrvatska je negde u rangu Italije i Grčke, a nešto jeftinija je Turska. Nemačka je negde do 2012. godine sa SAD držala primat u broju putovanja globalno, ali i to se promenilo. Na scenu je stupila Kina, ali i Rusi kao i Indijci.
List piše da industrija putovanja sve manje zavisi od Nemaca i da će ili morati da počnu da troše više ili će ih istisnuti putnici iz drugih zemalja.
„Bogati Kinezi, Indijci i Rusi istiskuju nemačku srednju klasu”, zaključuju u ovom nemačkom listu.
25 min