Glas Javnosti

Sraman napad na heroja: Bojan Milić i režimski tabloidi targetiraju Hasana Omerovića

Vesti
Autor: Glas javnosti

Na svom Facebook profilu, Ivana Drljić iz Građanskog pokreta "Ura" osvrnula se na skandalozan tekst koji je novinar Bojan Milić objavio o Hasanu Omeroviću, veteranu 63. padobranske brigade Vojske Srbije.

U tekstu objavljenom u pojedinim medijima, Milić je ovog ratnog heroja nazvao dezerterom, navodeći da je Omerović 1993. godine napustio vojsku navodno zbog "male plate".

Ovaj tekst ubrzo su preneli brojni režimski tabloidi, uključujući Kurir, Politiku i naravno Informer, čime je orkestrirana ozbiljna kampanja diskreditacije čoveka koji je simbol hrabrosti, časti i otpora.


Drljić je u svojoj objavi istakla da je reč o brutalnoj laži i pokušaju prepravke istorije. Ona je naglasila da je tekst "potkovan lažima", te da su svi koji su ga preneli, zajedno sa njegovim autorom, "saučesnici u širenju neistina" i da ih, kako kaže, "čeka dugogodišnja robija zbog iznošenja neistina i narušavanja ugleda jednog ratnog veterana".

Hasan Omerović, rođen u Jajcu, već skoro četiri decenije živi u Srbiji. Njegova herojska priča počinje 15. decembra 1990. godine kada je prilikom testiranja novih vojnih padobrana preživeo pad sa 2.650 metara visine. Otkazale su mu i glavna i pomoćna kupola, a nakon pada na krošnju drveta, sručio se na betonsku podlogu niškog aerodroma. Pretrpeo je čak 17 preloma, ali je, i pored svega, odbio invalidsku penziju i vratio se u službu već posle četiri meseca. Za svoju hrabrost odlikovan je ordenom.

Međutim, 1993. godine, Omerović je otpušten iz vojske — ne zbog plate, kako tvrde režimski mediji, već zbog svoje nacionalne pripadnosti. Kao Bošnjak-musliman, bio je izložen diskriminaciji i političkim pritiscima. Odluku o njegovom otpuštanju doneo je tadašnji general Ljubomir Domazetović, poznat po bliskosti sa Vojislavom Šešeljem. Prema svedočenjima iz tog vremena, čak je i tadašnji predsednik Slobodan Milošević, kada je saznao za ovu odluku, nazvao Domazetovića "ludakom" i tražio njegovu smenu.

Zbog nepravednog otpusta iz vojske, Hasan Omerović nikada nije ostvario pravo na penziju niti ima vojno osiguranje.


U martu 2025. godine, Omerović je ponovo dospeo u žižu javnosti kada je, zajedno sa grupom veterana 63. padobranske brigade, pružio podršku studentima tokom protesta u Beogradu. Njegovo prisustvo izazvalo je burne reakcije, posebno od strane državnog vrha, koji je pokušao da ga javno diskredituje, ponavljajući lažne tvrdnje da je napustio vojsku iz materijalnih razloga.

Ipak, brojni njegovi saborci i pretpostavljeni iz vojske svedoče da je Omerović vojsku napustio prinudno, pod političkim i etničkim pritiscima, a ne zbog ličnih interesa.

I dok se državni mediji trude da narativ o Hasanu Omeroviću izmeste iz konteksta, na društvenim mrežama šire se komentari koji jasno pokazuju kako narod vidi istinu. U objavama koje kruže, Omerović je nazivan:

„Moj brat, prijatelj, Hasan Omerović – legendarni Omer, krvava laž Večernjih novosti.“

„Toliko o tome da je heroj – a jeste! Hasan Omerović, bivši podoficir, optužen je da je dezertirao jer mu je bila mala plata, a danas je ispred PMF-a sa narodom, sa studentima. To je njegova Srbija, ne njihova.“

„Hasan Omerović –Omer, najveća živa legenda 63. padobranske brigade. Anđeo čuvar naše dece i studenata.“ samo su neki od komentara.

Hasan Omerović ostaje simbol poštenja, vojničke časti i borbe protiv nepravde. Pokušaji da se njegov ugled uruši predstavljaju ne samo moralni sunovrat pojedinih medija, već i opasni pokušaj da se ućutkaju oni koji su danas na strani istine i dostojanstva.





Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR