Ova promena vremena već dugo postoji u mnogim evropskim zemljama, ali u nekima se stalno polemiše o njoj. Prema članku na nemačkom sajtu "Frankfurter Rundšau", jedna država je nedavno ukinula ovaj sistem, što postavlja pitanje o njegovoj stvarnoj korisnosti.
Za nekoliko nedelja satovi će se pomeriti za jedan sat unapred, kako bismo mogli da pređemo sa zimskog na letnje računanje vremena. Ova promena vremena već dugo postoji u mnogim evropskim zemljama, ali u nekima se stalno polemiše o njoj. Prema članku na nemačkom sajtu "Frankfurter Rundšau", jedna država je nedavno ukinula ovaj sistem, što postavlja pitanje o njegovoj stvarnoj korisnosti.
Ljudi podeljeni oko pomeranja sata
Promena vremena nikada nije bila jednoglasna odluka. U Nemačkoj, jedna anketa pokazuje da skoro 75 stanovnika stanovnika želi da prekine ovu praksu. Ali Nemačka se još nije odlučila po tom pitanju. Drugi bi više voleli da letnje računanje vremena ostane trajno, dok je ostatak za zadržavanje zimskog računanja.
Ovo nije debata novijeg datuma. Evropska komisija je još 2018. godine sprovela konsultacije kako bi saznala stavove građana. Rezultat je otkrio da je 84 procenta ispitanika bilo za eliminisanje promene vremena. Sledeće godine je Evropski parlament izneo svoje mišljenje o ovom pitanju, želeći da državama članicama Evropske unije ostavi izbor između zimskog ili letnjeg računanja vremena. Iako globalna odluka još nije doneta, jedna država je odlučila da preuzme akciju.
Ukrajina stavlja tačku na pomeranje sata
Većina evropskih zemalja još uvek okleva po pitanju pomeranja satova. Ukrajina je, sa svoje strane, donela odluku. Prošlog oktobra, satovi su bili podešeni na zimsko računanje vremena i više ne bi trebalo da se pomeraju. Ovo vreme se naziva i "srednjeevropsko vreme" ili jednostavnije "standardno vreme".
Ukrajina je ovu odluku donela iz više razloga. Promena vremena bi negativno uticala na zdravlje. Zaista, ukrajinski poslanici su, oslanjajući se na studiju agencije Interfaks, objasnili da ova promena narušava bioritmove i može dovesti do dodatnog zamora kod mnogih pojedinaca. Posledice ovog umora su smanjena produktivnost i povećan rizik od hroničnih bolesti.
Druge zemlje koje su već ukinule ovaj sistem
Argumenti koje iznose ovi poslanici ne bi bili jedini razlog za odustajanje od promene vremena u Ukrajini. Do 2024. u Ukrajini je vladalo letnje računanje vremena od kraja marta do kraja oktobra, što ju je svrstalo u istu vremensku zonu sa Moskvom. Postavljanjem časovnika na zimsko računanje vremena, Ukrajina se distancirala od Rusije, sa kojom je u ratu od početka 2022. godine.
Ukrajina, takođe, nije jedina zemlja koja je odustala od promene vremena. Island, Grenland, Egipat i Turska su već pre nekoliko godina ukinuli ovaj sistem. U zapadnoj Evropi se to pitanje i dalje postavlja, posebno u Nemačkoj i Francuskoj. U svakom slučaju, deluje, nećemo moći da pobegnemo od predstojeće promene vremena.
Glas Javnosti/ B06S