On ove nedelje stiže u, kako je to predsednik SAD rekao, "51. američku saveznu državu" kako bi svečano otvorio zasedanje parlamenta, što će predstavljati prvi put od 1977. da jedan britanski monarh drži, kako se to kolokvijalno naziva, "Govor sa trona". U trenutku kada 47. predsednik SAD zaoštrava retoriku prema severnom susedu, a čak pominje i aneksiju, britanski kralj koristi svoju simboličnu, odnosno meku moć kako bi podržao Otavu.
Premijer Kanade Mark Karni, čiji brat radi u kraljevskoj palati, pozdravio je posetu, te je ocenio kao poruku "suvereniteta". Čarls, koji je i dalje formalni šef kanadske države, jasno pokazuje da ne odustaje od svoje uloge u Komonveltu, nasleđu kojem je, s velikom pažnjom, negovala njegova majka, kraljica Elizabeta II.
Kralj Čarls III već mesecima pažljivo koristi simboliku kako bi pokazao privrženost Kanadi i ojačao poruku suvereniteta. Povodom 60. godišnjice Dana zastave u februaru, na društvenim mrežama pohvalio je Kanadu kao „otpornu i saosećajnu zemlju“. Tokom susreta sa Markom Karnijem, premijerom i Trampovim otvorenim protivnikom, nosio je upečatljivu crvenu kravatu – boju Kanade.
U Italiji se tokom državne posete predstavio kao „kralj Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade“, a na obeležavanju 80 godina od Dana pobede u Evropi govorio je o zajedničkoj borbi britanskih i kanadskih vojnika. Nedavno je sa kraljicom Kamilom posetio Kanadsku kuću u Londonu, obeleživši njen vek postojanja.
O želji da poseti Kanadu kao kralj govorio je od samog dolaska na presto 2022. godine, a izvor blizak kraljevskom dvoru potvrđuje da je kraljevska kuća tu posetu pažljivo priželjkivala i planirala.
Glas javnosti/nin.rs