Glas Javnosti

Donald Tramp zaustavio „transrodno ludilo”

Vesti
Autor: Glas javnosti

Kao što je obećao krajem decembra, predsednik SAD potpisao dekret o zabrani učešća transrodnih sportista u ženskim takmičenjima, najavivši posebne mere za Olimpijske igre u Los Anđelesu 2028

Ono što je krajem decembra obećao – da će „okončati transrodno ludilo, potpisivanjem dekreta kojim se zaustavlja seksualno sakaćenje dece i obznanjuje da postoji samo muški i ženski pol” – američki predsednik Donald Tramp je sada i učinio.

– Moja administracija neće stajati po strani i gledati kako muškarci biju i tuku sportistkinje – naglasio je Tramp čiju odluku su podržale mnoge vrhunske sportistkinje.

Ova odluka će se neminovno odraziti i na Olimpijske igre u Los Anđelesu 2028, imajući u vidu to da je Tramp najavio da će uoči tog takmičenja „uskratiti vize lažnim ženama”.

– Ovim dekretom završen je rat protiv ženskog sporta – izjavio je Tramp u Beloj kući, pozdravljen aplauzom desetina sportistkinja.

Prema ovom dekretu, škole koje u svoje ženske ekipe primaju transrodne osobe, biće izbrisane sa budžeta savezne vlade.

Ma koliko Tramp svojim stavovima često izaziva oprečna mišljenja, ma koliko nam se činilo da njegovim postupcima manjka diplomatije, on često govori glasno ono što mnoge njegove kolege misle ali svesno ne pokazuju, jer smatraju da politička korektnost donosi dobru reputaciju kod birača.


Ovog puta Tramp će sigurno pobrati simpatije žena, pogotovo vrhunskih sportistkinja, koje su se poslednjih godina našle u neobičnoj situaciji: kad su se konačno izborile za rodnu ravnopravnost (vidimo to i po nagradnim fondovima na mnogim takmičenjima, gde su izjednačene s muškarcima), našle su se pred velikim izazovom, da se takmiče protiv muškaraca koji su postali žene.

Stavite se u položaj sportistkinja koje svoju mladost posvete sportu i žrtvuju sve što imaju da bi na velikim takmičenjima osvojile medalju. To je posebno teško na Olimpijskim igrama koje se održavaju svake četiri godine, tako da mnogi sjajni sportisti dobiju samo jednom, ili dva puta takvu priliku u životu. I onda neka sportistkinja, koja ima sve predispozicije da uđe u istoriju, naiđe na neku „takmičarku” koja je biološki snažnija od nje. To, u najmanju ruku, nije fer.

Kad smo već kod fer-pleja, to je jedan od temeljnih pojmova Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) koji je poslednjih godina vešto izbegavao da se precizno izjasni o učešću transrodnih sportista. Pre četiri godine MOK je objavio svoj „memorandum o pravičnosti, inkluziji i nediskriminaciji na osnovu rodnog identiteta i polnih varijacija“, a na Igrama u Tokiju 2021. učestvovalo je četvoro transrodnih takmičara.

– Ovaj okvir prepoznaje i potrebu da se osigura da svi, bez obzira na rodni identitet ili polne varijacije, mogu da se bave sportom u bezbednom okruženju, koje poštuje njihove potrebe i identitete, kao i interes svih – posebno sportista na elitnom nivou – da učestvuju u fer takmičenjima u kojima nijedan učesnik nema nepravednu prednost…

Da bi izbegao ovu vruću temu, MOK je još ranije prepustio odluku međunarodnim federacijama, među kojima su atletska i plivačka prve zabranile učešće transrodnim takmičarima. Imajući u vidu da je predsednik Svetske atletske federacije (IAAF), nekadašnji olimpijski šampion Sebastjan Kou jedan od favorita da nasledi sadašnjeg predsednika MOK-a Tomasa Baha na martovskim izborima, trebalo bi da Tramp i MOK lako nađu zajednički jezik. Tim pre što je Kou i lično stao u zaštitu sportistkinja.

Ma koliko se temeljni dokument MOK-a, Olimpijska povelja, protivio mešanju politike u sport, Tramp smatra da je ovo pitanje zdravog razuma a ne politike. Ovlastio je državnog sekretara Marka Rubija da MOK-u stavi do znanja da „Amerika kategorički odbija transrodno ludilo i da želi promene u svimu što ima veze sa olimpijadom i ovom apsolutno smešnom temom”.

Uključio je i direktorku za unutrašnju bezbednost Kristi Noem koja će uoči Olimpijskih igara „odbiti sve zahteve za vizu koje podnesu muškarci koji pokušavaju na prevaru da uđu u SAD, predstavljajući se kao sportistkinje“.

Dora i Stela, dva „ženska muškarca”

Nemačka atletičarka Dora Ratjen (1918–2008), četvrta u skoku uvis na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936, na Evropskom prvenstvu u Beču 1938, osvojila je zlatnu medalju i postavila svetski rekord (1,67 metara). Dok se iz Beča vraćala za Nemačku, kondukter u vozu prijavio je policiji da je video „muškarca obučenog kao žena“! Priznala je da je muškarac, promenila ime u Hajnrih, ali su joj sve medalje i rekordi oduzeti.

Za razliku od nje, olimpijska šampionka u trci na 100 metara iz Los Anđelesa 1932, Stanislava Valasijevič (1911–1980), poznatija kao Stela Volš, zadržala je sve medalje i rekorde. Od 1932. do 1937. četiri puta postavljala je svetski rekord na 100 metara. Posle Igara u Berlinu 1936, na kojima je bila druga, preselila se u SAD. Krajem 1980. izgubila je život u oružanoj pljački u Klivlendu, kada je pokušala da se suprotstavi pljačkašima. Prilikom obdukcije ustanovljeno je da je imala muške reproduktivne organe.




Glas Javnosti/ P02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR