Ukoliko odustanemo od jednog dela naše teritorije, od Kosmeta, pitanje je šta je sledeće, jer time ne šaljemo poruku o svojoj dobroj volji i pameti, već o slabosti, rizikujemo raparčavanje Srbije i da sebe svedemo na status naroda bez države – Kurda, upozorava prof. Ković.
Za Glas javnosti komentariše rezultate upravo sprovedenih izbora i kako oni mogu uticati na položaj Srba na Kosovu i Metohiji nad kojima se, kako ukazuje, sprovodi genocid.
Vlast u Beogradu ne mari za Srbe na KiM i ćutke dozvoljava gašenje gotovo svih preostalih srpskih institucija i masovno iseljavanje sa Kosmeta koje teče brže nego ikada, ocenjuje naš sagovornik.
Redovno idem na Kosovo i Metohiju sa svojim studentima, kaže Ković koji predaje istoriju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a za Glas prenosi ono što je video u južnoj srpskoj pokrajini i šta su mu rekli Srbi koji tamo žive.
Osvrće se i na aktuelne proteste i blokade, smatra da su studenti pokazali izuzetnu samosvest i rodoljublje, slaže se da studenti pišu istoriju i da ih treba podržati. Prenosi atmosferu sa plenuma studenata Filozofskog fakulteta. Ko hoće da "jaše" na studentskom protestu?
Govori i o mogućim opasnostima, rešenjima, raspletu krize u kojoj se nalazi Srbija, dijalogu, prelaznoj vladi, podelama, šta se dešava u nacionalnoj opciji naše političke scene...
Ceo razgovor sa prof. Milošem Kovićem pogledajte u priloženom videu.