Glas Javnosti

SAVETI KAKO DA PREGOVARATE SA ŠEFOM: Kako da tražite povišicu?

TREBA ZNATI
Autor: Glas javnosti

Boriti se za sebe, tražiti bolje uslove rada, odnosno bonus ili veću platu - kao da je "pitanje stida" u našem okruženju. Ali, ako ste svesni svojih kvaliteta, ne bi trebalo tako da se osećate.

Imajte na umu da će vam malo koji šef dati povećanje ili povišicu "tek tako", sam od sebe... Stoga, morate katkad iskazati samopoštovanje i borbenost. To su dve osobine koje kvalitetni menadžeri cene.
Pre traženja povišice, trebalo bi sebi da postavite jasna pitanja, ali i ciljeve: Zašto tražite povišicu? Koliko ćete da tražite?

Izaberite "pravo vreme" za ovaj razgovor
Dajte sebi vremena da se pripremite za ovu vrstu razgovora, a svom menadžeru dajte vremena da razmotri vaš zahtev. Zakažite sastanak sa njim - unapred, dakle, nemojte kucati na vrata iz "čista mira" ili pisati mejl/SMS.
Kada zakažete sastanak, budite maksimalno spremni: pronađite verodostojne informacije i "pokrijte" sledeće tačke u pregovorima o plati. Najbolji način da zatražite povišicu je da istražite koliko "vredite" na tržištu rada i budete svesni toga, a zatim pristupite svom šefu na profesionalan način.
Navedite svoja dostignuća
Fokusirajte se na period od poslednjih pola godine do godinu dana koje ste proveli u kompaniji. Ne idete predaleko u prošlost, jer time opterećujete obe strane. Opišite kako su vaša dostignuća pozitivno uticala na odeljenje u kojem radite, ali i na kompaniju u celini - i navedite konkretne brojeve i statističke podatke, ako je moguće.
Na primer, možete reći: "U protekloj godini sam generisao/la toliko i toliko potencijalnih klijenata za kompaniju, što je povećanje od tog i tog procenta u odnosu na prethodnu godinu", prenosi portal Ekapija.

Koje su konkurentne plate za vašu poziciju?
Na nekim domaćim sajtovima možete doći do dragocenih podataka o tome kako se kotira pozicija na kojoj ste, šta se traži, kakve su zarade u datoj branši. LinkedIn je takođe odličan resurs za ovo. Možete pregledati i oglase za posao, ili koristiti LinkedIn-ove prosečne opsege plata koji su navedeni u oglasima. Uzmite u obzir industriju u kojoj se nalazite, obim firme za koju radite, kao i beneficije koje već uživate.
Zašto je vaša povišica "dobra" za vašeg šefa?
Možda zvuči kao paradoks, ali bi vaš poslodavac, zapravo, mogao imati korisiti od toga da vas unapredi ili plaća više. Svakako, imajte na umu da vašem šefu nije stalo do vaših kirija, rata za kredit ili troškova za odmor. Njemu je bitno ono što dobija od vas, a tiče se progresa biznisa. Stoga, predstavite mu svoje ciljeve, kako ti ciljevi koriste kompaniji i kako ćete ih postići.
Budite sigurni u sebe
Ništa ne govori tako dobro u vaše ime kao samopouzdanje, ali - samo ako je sa pokrićem. Nije prijatno tražiti povišicu, ali nije ni nečasno, stoga, ohrabrite sebe. Navedite jasne razloge zbog kojih bi trebalo da budete unapređeni, i spremite se da eventualni odgovor bude "ne".

Ako, ipak, dobijete povišicu, budite spremni da nastavite da radite naporno (ili više). Imali ste hrabrosti da tražite povišicu? Sada dokažite svom šefu da je i zaslužujete.
Navedite svoj zahtev i u pisanoj formi
Ništa kao razgovor "jedan na jedan", ali kako papir trpi sve - ne libite se da zahtev usmerite i ovim putem. Obezbedite šefu detaljan materijal koji rezimira vaš zahtev, uporedive raspone plata i koristi koje kompanija ostvaruje od vaših napora. Tako navedeno, sve taksativno, ne može da "pobegne" iz misli, a uz to - deluje profesionalnije.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR