Pranje peškira možda se čini jednostavno, ali ako želite da vam traju dugo, a da pritom ostanu mekani i mirišljavi, potrebni su vam i neki kućni trikovi.
Zahvaljujući sastavu, velika većina peškira pere se u mašini za veš. Ispravnim odabirom programa i ispravnim sušenjem, izbeći ćete zadržavanje mirisa i gubitak boje, a uz to će peškir ostati mekan.
Uvek operite peškir pre prve upotrebe
Pre prve upotrebe svaki peškir treba oprati. Nije samo stvar u higijeni, gde se taj peškir nalazio ranije, ko ga je sve dirao i slično, već još nekorišćeni peškiri imaju poseban silikonski „premaz“, koji zaustavlja apsorpciju tečnosti. Zato su peškiri u prodavnici posebno mekani, prenosi N1.
Kako biste dobili najveću delotvornost u smislu upijanja, prvo pranje će ukloniti zaštitne premaze.
Koristite sirće
Kako biste sprečili izbleđivanje boje, peškire perite sa sličnim bojama u toploj vodi prvih nekoliko pranja. Koristite otprilike pola preporučene količine deterdženta i dodajte pola male šolje sirćeta za vreme ispiranja.
Sirće pomaže u očuvanju boja i uklanja eventualne mrlje od deterdženta.
Koliko često bi trebalo prati peškire?
Peškire bi trebalo prati na svaka tri do četiri dana. Najbolje ih je ubaciti u mašinu za veš, prati sa sličnim bojama i bez korišćenja agresivnih deterdženata.
Za bele peškire možete da koristite ključalu vodu i izbeljivač bez hlora.
Mogu li peškiri da se peru sa odećom?
Pranje peškira sa ostalom odećom može da dovede do prenosa bakterija i drugih bacila u pranju. Zato bi ih uvek trebalo prati odvojeno od ostale odeće. Ako ne možete, perite ih u posebnoj tekstilnoj vrećici.
Budući da nisu svi peškiri izrađeni od iste tkanine, i na to treba misliti pri pranju.
Ako imate peškire s posebnim dekoracijama, oni su sigurno osetljivi na pranje, pa je onda i preporuka ne koristiti ih za svakodnevnu higijenu nego u dekorativne svrhe.